UE aktualizuje swoje zasady finansowe – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Rada UE ogłosiła, że ​​osiągnięto porozumienie w sprawie nowych zasad finansowych wynegocjowanych pomiędzy państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim (PE).

W związku z tym dług publiczny i deficyty budżetowe będą redukowane w sposób stopniowy, realistyczny, trwały i sprzyjający wzrostowi gospodarczemu. Zabezpieczone zostaną inwestycje w obszarach strategicznych, w tym w transformacji cyfrowej i zielonej, wydatkach socjalnych i na bezpieczeństwo.

Priorytetem będzie rozwiązanie problemu zaburzeń równowagi makroekonomicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni politykom antycyklicznym. Państwa członkowskie powinny przygotować średnioterminowe plany ram finansowych.

Komisja zapewni ścieżkę odniesienia dla państw członkowskich, w których dług publiczny przekracza 60 procent PKB lub deficyt publiczny przekracza 3 procent PKB.

Ścieżka odniesienia będzie miała na celu zapewnienie, aby dług publiczny państwa członkowskiego wykazywał rozsądną tendencję spadkową na koniec 4-letniego okresu korekty budżetowej lub utrzymywał się na ostrożnym poziomie w średnim okresie.

Ta ścieżka odniesienia będzie miała na celu zmniejszenie poziomu zadłużenia, utrzymanie zdolności obsługi zadłużenia i utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc.

Nowe przepisy będą zachęcać do reform strukturalnych i inwestycji publicznych na rzecz zrównoważonego rozwoju i wzrostu.

Czteroletni okres na uzgodnienie finansowe może zostać przedłużony

Czteroletni okres dostosowania finansowego można przedłużyć do siedmiu lat, jeżeli określone reformy i inwestycje zwiększą potencjał wzrostu państw członkowskich lub będą uwzględniać wspólne priorytety UE, takie jak transformacja ekologiczna i cyfrowa oraz bezpieczeństwo dostaw energii. .

Komisja Europejska ogłosiła w zeszłym roku swój plan regulacyjny, który obejmuje reformę unijnych przepisów finansowych.

Mając na celu wzmocnienie stabilności długu publicznego i promowanie wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu poprzez reformy i inwestycje, wniosek ma na celu aktualizację istniejących reguł fiskalnych, aby sprostać bieżącym potrzebom i obniżyć rosnące poziomy długu publicznego.

W planie ustalono wartości referencyjne dla deficytu budżetowego i długu publicznego na poziomie 3 proc. i 60 proc.

READ  Priorytetem nowego rządu jest gospodarka: zostaną wprowadzone podwyżki płac, dopłaty do czynszów i emerytury

Kraje UE utworzyły dwa bloki w sprawie nowych zasad finansowych.

Choć grupa krajów na czele z Niemcami i Holandią chciała wprowadzenia jednolitych standardów i bardziej rygorystycznych zasad dotyczących reguł fiskalnych, kraje o wysokim długu publicznym, takie jak Francja i Włochy, sprzeciwiały się wdrażaniu standardowych zasad i celów publicznych. Deficyty zadłużenia i budżetu oraz pożądana elastyczność. .

Zgodnie z unijnymi przepisami w normalnych okolicznościach deficyty budżetowe państw członkowskich nie powinny przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie powinien przekraczać 60 proc. PKB. W przypadku przekroczenia tego limitu należy zgłosić podjęte działania Komisji Europejskiej i podjąć skuteczne działania.

Państwa członkowskie UE zdecydowały się jednak na zawieszenie tych przepisów w 2020 r. ze względu na pandemię Covid-19, szybko rosnące deficyty budżetowe i wydatki publiczne. Praktyka ta była kontynuowana w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej i kryzysu energetycznego.

Wśród państw członkowskich UE pod względem wskaźnika PKB Grecja wynosi 165,5 proc., Włochy 140,6 proc., Francja 111,9 proc., Hiszpania 109,8 proc., Belgia 108 proc. i 107 proc. Portugalia wynosi 5 proc.

Te nowe przepisy wejdą w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, po zatwierdzeniu przez państwa członkowskie i PE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *