Tureckie MŚP w Afryce – wiadomości gospodarcze

Rynek afrykański staje się coraz bardziej atrakcyjny dla tureckich MŚP. Przy rocznym wolumenie importu wynoszącym 1,5 biliona dolarów Afryka oferuje ogromne możliwości tureckim eksporterom w różnych sektorach. Do 2023 r. tureckie MŚP prześcigną swoich europejskich konkurentów w wielu sektorach, czyniąc je jednymi z czołowych eksporterów na rynek afrykański. Sektorem, który wyróżniał się na rynku afrykańskim, był sektor obronny. MŚP działające w tym sektorze stały się nowymi graczami na rynku afrykańskim dzięki strategicznym produktom, takim jak bezzałogowe statki powietrzne, technologie dronów, pojazdy opancerzone, usługi w zakresie oprogramowania i technologie czujników. W ostatnich latach Türkiye podpisała ważną współpracę na szczeblu rządowym z krajami afrykańskimi. W ciągu ostatnich 5 lat podpisano „Umowy o współpracy w przemyśle obronnym” z 30 krajami afrykańskimi. Dzięki ich współpracy tureckie bezzałogowe statki powietrzne (UAV) i pojazdy opancerzone zaczęły przyciągać duże zainteresowanie w takich krajach jak Angola, Togo i Nigeria. W szczególności bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar TB2 i pojazdy opancerzone produkcji BMC zaczęto stosować w różnych częściach Afryki. Drony i tureckie bezzałogowe statki powietrzne w Nigerii, tureckie pojazdy do rozminowywania w Togo i tureckie oprogramowanie zabezpieczające w Angoli znalazły nowe rynki.

To przykład dla innych sektorów

Oczekuje się, że do 2023 r. eksport tureckiego sektora obronnego osiągnie 5,5 miliarda dolarów, a większość tej kwoty będzie pochodzić ze sprzedaży do Afryki. Docelowo do 2024 r. kwota ta ma osiągnąć 6 miliardów dolarów. Zgodnie z tymi celami rynek afrykański ma kluczowe znaczenie dla tureckiego przemysłu obronnego. Tureckie MŚP działające w sektorze obronnym wywierają coraz większy wpływ na rynek afrykański. Chociaż bezzałogowe statki powietrzne, pojazdy opancerzone i różnorodny sprzęt wojskowy odgrywają ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb krajów afrykańskich w zakresie bezpieczeństwa, zwiększają one również przychody Turcji z eksportu. Zwycięstwo wyróżnia się również jako wskaźnik innowacyjności technologicznej Turcji i silnych powiązań dyplomatycznych w sektorze obronnym. Na przykład turecki eksport obronności wzrósł o 608 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Istotną rolę w tym wzroście odegrała współpraca z takimi krajami jak Niger, Rwanda, Senegal, Kongo, Mali i Nigeria. Ta współpraca w sektorze obronności stworzyła precedens dla innych sektorów.

Rynek wart 100 miliardów dolarów

READ  Oświadczenie Ministra Kasira ws. produkcji chipów i baterii

Turecki przemysł obronny, który musiał konkurować z USA, Niemcami, Rosją i Chinami, które przez wiele lat były dostawcami krajów afrykańskich, szybko stał się poważnym konkurentem tych państw. Według najnowszych danych ponad 1500 MŚP z sektora obronnego eksportowało do krajów afrykańskich. Łączna sprzedaż przekroczyła 540 milionów dolarów. Kwota ta wyniosła 7 milionów dolarów w 2010 roku i 83 miliony dolarów w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *