Turecki zespół naukowy zakończył arktyczną ekspedycję naukowo-badawczą

11-osobowy zespół naukowy, w tym naukowcy zagraniczni, który wyruszył w ramach Czwartej Narodowej Ekspedycji Badań Naukowych w Arktyce, po ukończeniu miesięcznej misji wrócił do Turcji.

Badania przeprowadził 11-osobowy zespół naukowy uczestniczący w 4. Arktycznej Wyprawie Badań Naukowych realizowanej pod patronatem Prezydenta, pod nadzorem Ministerstwa Przemysłu i Technologii i pod koordynacją Instytutu Badań Polarnych TÜBİTAK MAM. Wśród 16 projektów na obszarze morskim regionu arktycznego.

Podczas miesięcznego rejsu zespół naukowy przeprowadził badania wiatru, atmosfery, nauk fizycznych i przyrodniczych, a także pobrał próbki z oceanu, aby zbadać przyczyny i skutki globalnej zmiany klimatu.

Koordynator IV Krajowej Ekspedycji Badawczej w Arktyce prof. Dr. W swoim oświadczeniu na lotnisku Burku Osoi poinformował, że pomyślnie ukończyło 12 wypraw w rejony polarne, w tym 8 na Antarktydę i 4 na Arktykę.

Wskazując, że badania naukowe prowadzone na biegunach są bardzo cenne podczas procesu zmian klimatycznych, Özsoy kontynuował swoje słowa w następujący sposób:

„Badania naukowe prowadzone przez tureckich naukowców na Antarktydzie Południowej i w Arktyce Północnej, badania i analizy próbek, które przywieźli po powrocie, są dla nas bardzo cenne. Publikacje naukowe cieszą się dużym uznaniem nie tylko w Turcji, ale w całym kraju. świecie. „Nasze badania naukowe cieszą się dużym uznaniem. Tak naprawdę, biorąc pod uwagę, że wyprawy te prowadzimy od 8 lat, ponad 200 publikacji naukowych zaowocowało bardzo poważnymi wynikami. .”

Özsoy zauważył, że w szerszym zakresie badań zmiany klimatyczne obejmują różne kategorie.

Opisując te kategorie, Özsoy udostępnił następujące informacje:

„Nauki o życiu, nauki o życiu, fizyka, nauki o ziemi i do tego trzeba dodać nauki społeczne. Mówimy zarówno o regionie Antarktyki, jak i Arktyce, która nie należy do żadnego kraju na świecie. Trzeba to oceniać z punktu widzenia perspektywa społeczna.”

„Północ jest bardziej podatna na wzrost temperatury niż południe”

READ  „Naukowcy odkrywają jedną z najstarszych gwiazd Wszechświata w galaktyce bliskiej naszej”

Podkreślając gospodarcze konsekwencje zmian klimatycznych, Özsoy zauważył, że w dwóch regionach pokrytych lodem morskim w miarę cofania się lodu na północy otworzyły się nowe szlaki morskie, które zyskały możliwość dotarcia do niedostępnych punktów na południu.

Jeśli chodzi o pierwsze wrażenia z doświadczeń terenowych, Özsoy zauważył, co następuje:

„Z doświadczeń terenowych wynikających ze wszystkich badań wynika, że ​​tak naprawdę północ jest narażona na większy wzrost temperatury niż południe. Punkt, w którym nasz zespół ekspedycyjny docierał do północnego lodu morskiego, był każdego roku inny. To nasze pierwsze rekordy i pierwsze wartości, które osiągnęliśmy, są z pewnością bardzo ważne, aby je kontynuować. „To ważne, ponieważ patrząc na resztę świata, osiągnęliśmy zasadniczo równoważne wartości naukowe z krajami, które od 100 lat prowadzą badania naukowe na Antarktydzie i w Arktyce”.

Lider IV Narodowej Ekspedycji Badawczej Arktyki prof. Dr. Ersan Başar powiedział również, że wymagająca podróż na północ Arktyki rozpoczęła się w Tromsø.

Udzielając informacji o trasie, Basar powiedział: „W naszej podróży uczestniczyło 5 różnych uniwersytetów, a także urzędnik Państwowej Dyrekcji Generalnej Meteorologii oraz Departamentu Nawigacji, Hydrologii i Oceanografii. W sumie wzięło w nim udział 11 osób. W tym: badacz z Chile i badacz z Bułgarii.” „Z Tromsø udaliśmy się bezpośrednio na północ, napotkaliśmy lód morski i zakończyliśmy naszą podróż na zachód w Longyearbyen, uważanym za centrum Svalbardu”. powiedział.

„Pobraliśmy próbki oceanów z 51 stacji”.

Pasar wyjaśnił, że przykładowych obszarów jest wiele i zespół aktywnie nad nimi pracuje.

Opisując wykonaną pracę, Pasar mówił dalej:

„Pobraliśmy próbki oceanów z 51 stacji. Nasza wyprawa arktyczna zwykle koncentruje się na nauce o oceanach. Jej kontynuacja objawia się zanieczyszczeniem oceanów, chemią oceanów i oceanografią oceanów. Ponieważ jesteśmy na morzu, nie pobieramy próbek z lądu. W 51 stacjach zebraliśmy w tym sensie bardzo ważne próbki. Próbki zostaną rozesłane do 5 różnych uniwersytetów w naszym kraju i będą intensywnie testowane w tamtejszych laboratoriach, a poza tym wyniki te zostaną udostępnione, w ramach współpracy dwustronnej, włoskim naukowcom, wszystkie próbki dostarczymy do włoskiej bazy badawczej na Svalbardzie podczas naszej podróży do kilku krajów w ramach współpracy dwustronnej.”

READ  Koniec z zatruciami pokarmowymi: ratujące życie wiadomości od naukowców

„Następuje znacząca odwilż”.

prof. Dr. Bazar podkreślił, że topnienie lodowców jest częstsze w Arktyce niż na Antarktydzie.

„Tutaj mamy okazję obserwować strukturę lodu morskiego. Prowadzone są także badania naukowe na ten temat. W szczególności ostatnie badania naukowe pokazują, że lodowce szybko się topią. Skutkiem tego topnienia jest zwłaszcza połączenie między Atlantykiem Ocean i Ocean Arktyczny” – powiedział Pasar, który powiedział, że jest to jego czwarta podróż w rejon Arktyki i przez 4 lata będzie odwiedzał te same stacje. Obszary się zmieniają, szczególnie wpływając na ruchy stworzeń.

Bashar powiedział, że w ciągu miesiąca zakończyli pobieranie próbek, a szczegółowe oceny, od zanieczyszczeń po badania biologiczne, zostaną przeprowadzone na poziomie laboratoryjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *