Turecka waluta ponownie spadła

STAMBUŁ – W czwartek turecka lira osiągnęła nowe minimum, zamieniając się w osobistą walkę o zastąpienie coraz bardziej osłabionej gospodarki prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, gdy bank centralny obniżył stopy procentowe czwarty miesiąc z rzędu.

Lira spadła do 15,60 w stosunku do dolara w ciągu pierwszych kilku godzin po obniżce stóp, co oznacza spadek o 5 procent w ciągu dnia. Pan. Cięcia były powszechnie oczekiwane, odkąd Erdogan ogłosił w zeszłym miesiącu swój zamiar obniżenia stóp pomimo wzrostu inflacji o ponad 20 procent.

Pan. Erdogan sprzeciwiał się realizacji ogólnie akceptowanej polityki podnoszenia stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji i zdecydował się na ich cięcie, aby stymulować wzrost w okresie poprzedzającym 18-miesięczne wybory. Obiecał zwiększyć produkcję i zatrudnienie w ramach tego, co nazywa „wojną o wolność gospodarczą”.

Dewaluacja lira wydaje się być częścią polityki mającej na celu zwiększenie konkurencyjności Turcji na rynkach eksportowych. W tym roku lira straciła prawie 50 proc. swojej wartości.

Niemniej jednak załamanie waluty dotykało tureckich obywateli niemal codziennie, inflacja i stopy inflacji na poziomie 21 procent, chociaż analitycy twierdzą, że nieoficjalne stopy podwoiły się.

Na znak, jak pilna jest sytuacja gospodarcza, po czwartkowej obniżce stóp, pan. Erdogan zapowiedział, że w nowym roku podniesie płacę minimalną o 50 proc.

„Dzięki temu wzrostowi wykazaliśmy naszą determinację, aby zapobiec uciskowi naszych pracowników przez rosnące ceny” – powiedział. Obiecał ograniczyć spekulacje na walucie i zakończyć zmienność. „Wtedy to po prostu dotarło do nas. Nasze pieniądze są tutaj, to turecka lira. Nie pozwolimy, aby został zmiażdżony ”.

Pan. Erdogan zwiększył swoją osobistą kontrolę nad polityką gospodarczą i monetarną kraju, w ostatnich latach wielokrotnie zmieniał szefa banku centralnego i tłumaczył, że powinien się zaangażować, ponieważ odpowiada przed elektoratem za wyniki gospodarcze kraju. Podejmowanie decyzji.

READ  Rynek pracy w USA przeciwstawia się podwyżce stóp procentowych, odnotowuje silny wzrost zatrudnienia

Niemniej jednak jego ciągłe przerwy i nietypowa polityka zastraszyły inwestorów i wstrząsnęły rynkami.

Minister Finansów Turcji Noureddine Nepati, Pan Powtórzono zapowiedzi Erdogana. Jego własny komentarz na Twitterze. Powiedzieliśmy: „Nie będziemy narażać osoby otrzymującej płacę minimalną na inflację. Nie poddaliśmy się, nie zrobiliśmy”, napisał, dodając, że rząd zmniejsza obciążenie podatkowe pracodawców.

Ale pan Polityczni przeciwnicy Erdogana szybko wypowiadali się o krytyce, podczas gdy analitycy wskazywali na różnice między Wielką Brytanią a Norwegią, które w czwartek podniosły stopy procentowe w obliczu rosnącej inflacji w swoich gospodarkach.

Ughur Kursas, analityk finansowy i były bankier centralny, powiedział: „To jest teraz zaplanowane zło”. Tweeted o ostatnich posunięciach rządu. „To hańba dla kraju”.

Były premier Ahmed Dowdoglu kpił z podwyżki płacy minimalnej w świetle miażdżącego spadku dnia liry. Płace spadły o 110 dolarów, czyli więcej niż wzrost wartości, powiedział. „Słowo „kradzież”, aby wyciągnąć 110 dolarów z kieszeni ludzi, udając, że płacą 1425 TL!” powiedział.

Mustafa Murad Kubilai, analityk finansowy, pan Powiedział, że ostatnie posunięcia Erdogana mają na celu zwiększenie produkcji i eksportu w pierwszym kwartale przyszłego roku.

„Wraz ze wzrostem ubóstwa i spadkiem importu, wzrośnie także nadwyżka na rachunku bieżącym” – powiedział. powiedział Kubilaj. „Celem jest zwiększenie rezerw banku centralnego i średnioterminowa stabilizacja cen walut”.

„Poświęcenie podatku dochodowego i podniesienie płacy minimalnej to znak, że weszliśmy w proces wyborczy” – powiedział.

Powiedział, że wraz z suszą w Turcji latem przyszłego roku, epidemią i ożywieniem sektora turystycznego i budowlanego z nisko oprocentowanymi pożyczkami, zostaną ustalone warunki do natychmiastowych wyborów. powiedział Kubley.

Ale powiedział, że plan był pełen słabości. Ostrzegł, że znaczne przepływy pieniężne z kraju, trudności w zakupie importu potrzebnego do eksportu kraju, a nawet eksplozja społeczna mogą prowadzić do głębokiego ubóstwa ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *