Tureccy naukowcy odkryli inwazyjny obcy gatunek rośliny w regionie Morza Śródziemnego

Podczas badań na polach bananowych w regionie Morza Śródziemnego tureccy naukowcy odkryli obcy gatunek rośliny uważany za inwazyjny na świecie.

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez Uniwersytet w Düzce (DU), dr. Pracuje jako pracownik naukowy w Instytucie Badawczym Kontroli Biologicznej Adana, afiliowanym przy Generalnej Dyrekcji Badań i Polityki Rolnej Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa. Hilmi Doran i dr. Mine Özkil, profesor-członek Wydziału Leśnego DU. Dr. Nekhmi Aksoy, wykładowca Wydziału Rolnictwa Uniwersytetu Hatay, profesor. Dr. Ilhan Üremiş i Çanakkale 18 Mart Członek Wydziału Uniwersytetu Profesor Wydziału Rolniczego. Dr. Ahmet Uludağ pracował w regionie Morza Śródziemnego w ramach Projektu Bananowego.

W trakcie badań natrafiono na obcy gatunek rośliny, uznawany za gatunek inwazyjny na świecie i będący nowym rekordem dla flory kraju.

Podczas wywiadu z plantatorami od dawna wiadomo, że gatunek ten jest powszechny w szklarniach do produkcji bananów w pomieszczeniach zamkniętych w regionie Morza Śródziemnego, ale hodowcy bananów mogą z łatwością zwalczać ten gatunek roślin.

Po obejrzeniu tego gatunku okazy pobrał do identyfikacji prof. Kustosz Zielnika Leśnego DU (DUOF). Dr. Został wysłany do Nekhmi Aksoy.

W wyniku badań diagnostycznych ustalono, że badanym gatunkiem jest „Cardamine oclta hornem” (Brassicaceae, rzeżucha azjatycka), który pochodzi z kontynentu azjatyckiego i nie występuje we florze Turcji.

Na podstawie tych okazów zarejestrowanych w zielniku DUOF opisano roślinę i sfotografowano jej cechy morfologiczne. Profesor-wykładowca na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Hatay. Dr. Ilhan Üremiş i Çanakkale 18 Mart Członek Wydziału Uniwersytetu Profesor Wydziału Rolniczego. Dr. Ahmet Uludağ ocenił szkody i cechy ekologiczne rośliny jako chwastu w szklarniach bananowych na podstawie obserwacji morfologicznych i ekologicznych.

Odkryto, że obce gatunki roślin są nowym gatunkiem inwazyjnym dla flory tureckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *