Technologia zaznacza swoje piętno na Euro 2024 | Nowości techniczne

Podobnie jak większość branż, sztuczna inteligencja wywarła wpływ na świat sportu. Sposób, w jaki gra się, ogląda i konsumuje piłkę nożną, szybko się zmienia z każdym turniejem. Od czasu EURO 2020 jest jeszcze jeden, który błyszczał niczym gwiazda takich zawodników, jak Jude Bellingham z Anglii, Jamal Musiala z Niemiec i Lamine Yamal z Hiszpanii, a mianowicie sztuczna inteligencja. Jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw sztuczna inteligencja miała wpływ na dobór drużyn. Usprawniło to procesy sprzedaży biletów dla widzów i wykorzystało dane do wytypowania zwycięzcy. Z postów w mediach społecznościowych i refleksji w prasie wynika, że ​​sztuczna inteligencja widzi Anglię (20 proc.) bardzo blisko mistrzostwa.

Dane są przetwarzane 50 razy na sekundę

Na drugim miejscu plasują się Francja i Niemcy. Innowacje zapoczątkowane na turnieju w Katarze osiągnęły w tym roku swój szczyt. Najnowocześniejsze kamery i czujniki umieszczone w górnych partiach stadionu mogą obserwować 29 punktów na ciałach zawodników. Inaczej mówiąc, przy 22 zawodnikach na boisku zanotowano ponad 600 punktów operacyjnych. Dane, o których mowa, są przetwarzane 50 razy na sekundę i wysyłane do komputerów, a następnie do odbiorców. Czujniki te pokazują lokalizację zawodników i piłki w czasie rzeczywistym.

Technologia kulek sensorycznych

„Fussballıebe”, najbardziej zaawansowana technologicznie piłka w historii sportu, zyskała popularność dzięki transmisji danych w czasie rzeczywistym. Jeśli rozetniesz kulę i zajrzysz do środka, zobaczysz ten mały czujnik pośrodku, połączony przewodami z zewnętrzną powłoką. Ta mała jednostka pomiarowa rejestruje położenie i ruchy piłki. Wyświetla dane z częstotliwością 500 Hz, czyli 10 razy szybciej niż kamery stosowane na stadionach. Dane te można połączyć z nagraniami z kamery, aby śledzić położenie piłki względem ciała gracza. Znajdujący się w środku chip może określić dokładny moment i punkt kontaktu w przypadku kopnięcia lub uderzenia piłki z ręki gracza. Zastosowany system to technologia połączonej kuli.

READ  Katar wykorzystuje najnowocześniejsze technologie w celu poprawy opieki zdrowotnej

Czy VAR zabija ducha futbolu?

Wykorzystanie systemu VAR, któremu sprzeciwiają się fani sportu, twierdząc, że zabija ducha piłki nożnej, po raz kolejny stanie się najważniejszym elementem technologii podczas tego turnieju. W wielu krajach krytykuje się, że system VAR sprawił, że futbol stał się mechaniczny. zawody; Służbę pełni jeden system VAR, dwóch asystentów sędziego wideo (AVAR) i 3 operatorów wideo. Dane są również monitorowane przez Centrum Technologii Piłkarskich w Lipsku. Ponownie na potrzeby tego turnieju opracowano system technologii linii bramkowych wspierany sztuczną inteligencją. Wdrażany od 2016 roku system jest dalej rozwijany i dzięki sygnałowi już sekundę po akcji pokazuje, czy dana pozycja jest celem, czy nie.

Ulubieńcami Bliźniąt są Anglia i Francja

Poprosiliśmy więc Gemini, aplikację Google o sztucznej inteligencji, o przewidywania. Jako dwie duże opcje wymienił Anglię i Francję. Gemini tak komentował kadrę narodową: „Mamy szansę zakwalifikować się do finałowej 16-stki, ale to zależy od wyników, jakie osiągniemy w pozostałych meczach. Nie zapominajmy, że futbol jest pełen niespodzianek. „Każdy zespół może wygrać turniej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *