Tajemnicze wstrząsy na bałtyckiej wyspie wprawiły naukowców w zakłopotanie

Sejsmolodzy twierdzą, że niewielkie wstrząsy na Bornholmie były spowodowane falami ciśnienia akustycznego z „nieznanego źródła”.

Duńscy eksperci stwierdzili, że wstrząsy odczuwane w sobotę na wyspie Bornholm na Morzu Bałtyckim mogą być „falami ciśnienia akustycznego pochodzącymi z nieznanego źródła”.

Duńska wyspa Bornholm leży 140 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju Kopenhagi i 100 kilometrów na północ od Polski.

Wybuch gazociągu Nord Stream biegnącego przez morze wyspy spowodował, że Barnholm znalazł się na porządku dziennym 26 września 2022 r. Ze względu na możliwy sabotaż. Miesiące po incydencie nadal nie jest jasne, kto był odpowiedzialny za eksplozję w rurociągach transportujących gaz ziemny z Rosji do Europy.

Trzęsienia ziemi, które początkowo uważano za trzęsienia ziemi w sobotę, zostały przypisane kontrolowanym wybuchom w Polsce.

Duński Instytut Badań Geologicznych (GEUS) powiedział w poniedziałek, że wstrząsy były „falami naprężeń wywołanymi przez zjawisko atmosferyczne”, a nie trzęsieniem ziemi.

Jednak podziemne obserwatoria dodały, że fale pochodziły z „nieznanego źródła”.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że podczas ćwiczeń Anakonda23 w miejscowości Ustka, 125 km od Bornholmu, panowała intensywna aktywność. Mówiono również, że myśliwce i pociski artyleryjskie były używane w szkoleniu wojskowym.

Sejsmolodzy stwierdzili: „Jest mało prawdopodobne, aby wstrząsy na Bornholmie były spowodowane kontrolowaną eksplozją w Polsce na krótko przed pierwszymi doniesieniami”.

Nikt nie został ranny w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 2,3 na wyspie zamieszkanej przez 40 000 osób, ale ściana domu pękła.

READ  Turecki naukowiec zrobił to po raz pierwszy na świecie! Trudny test dla robota ze sztuczną inteligencją ChatGPT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *