Sztuczna inteligencja zmienia branżę modową dzięki ciągłym innowacjom technologicznym

  • Sztuczna inteligencja może pomóc poprawić dokładność klasyfikacji odzieży w branży modowej.
  • Refiberd wykorzystuje sztuczną inteligencję i czujniki do ponownego wykorzystania tkanin nadających się do recyklingu.
  • Ten artykuł „zbudować”, serię o trendach w technologii cyfrowej, które rewolucjonizują branże.

Przez dekady, Branża modowa ma nastawienie na nieograniczony rozwójRozwija się dzięki taniej produkcji i przejrzystości. „Jakie są twoje ubrania?” Nawet takie proste pytanie. Marki mogą czuć się przytłoczone, ponieważ łańcuchy dostaw w branży modowej są tak długie i rozległe.

Nie musi tak być, a sztuczna inteligencja stanie się główną siłą napędową zrównoważonego przemysłu.

W ciągu ostatnich kilku lat marki były oskarżane o nieprawidłowe oznakowanie swoich ubrań. Skład tkaniny W Kraj urodzenia. Holenderskie badanie prawie 7000 sztuk odzieży wykazało: 41% odzieży Został błędnie oznakowany. Błędne oznakowanie stwarza problem nie tylko dla zaniepokojonych konsumentów, ale także dla podmiotów zajmujących się recyklingiem tekstyliów, które muszą wiedzieć, z jakimi tkaninami mają do czynienia, aby móc je skutecznie przetwarzać.

Technologie recyklingu W ciągu ostatnich kilku dekad poczyniliśmy postępy, ale najpierw musieliśmy uporządkować wielkie stosy ubrań. Poprawne wykonanie tego zadania może być trudne dla pracowników, a błędy mogą być kosztowne.

ze swoją przeszłością Inżynieria tekstylna oraz AI Sarika Bajaj i Dushita Gupta, współzałożyciele firmy Refiberd, zauważyli ten problem z dokładnością pod koniec 2010 roku i zdali sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.


Współzałożycielki Refiberd, Dushita Gupta i Sarika Bajaj, stoją obok siebie z wyciągniętymi ramionami i uśmiechają się w przestrzeni roboczej pełnej zaprojektowanych tkanin.

Współzałożyciele Refiberd, Dushita Gupta (po lewej) i Sarika Bajaj (po prawej).

Becca Henry Photo/Refibert

Do identyfikacji produktów tekstylnych Refiberd wykorzystuje sztuczną inteligencję i czujnik zwany kamerą hiperspektralną. „To prawie jak kamera wideo przechwytująca dane w bliskiej podczerwieni” – powiedział Bajaj Business Insider. „Światło odbija się od naszego czujnika i mówi nam, z jakimi materiałami mamy do czynienia. W rezultacie otrzymujesz widma, wykresy, które mówią, że jest tu dodatkowy 1% elastanu lub dodatkowe 2% bawełny”.

READ  Sposoby zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Internecie — najświeższe informacje z nauki i życia technologicznego

Technologia Refiberd wykorzystuje model oparty na regresji, który jest dokładniejszy niż model klasyfikacyjny, który przewiduje skład tkaniny i dzieli materiały na szerokie kategorie.

Bajaj powiedział, że model oparty na regresji działa z pomocą biblioteki materiałów zawierającej „tysiące próbek”.


Mężczyzna w rękawiczce bada kawałek dżinsu umieszczony pod kamerą hiperspektralną.

Kamera hiperspektralna Refiber pomaga zrozumieć skład tekstyliów takich jak dżins Bajaj i Gupta.

Rafinowany

Problemy szybkiego stylu

Aby zrozumieć, jak tu trafiliśmy, warto przyjrzeć się, jak szybka moda jest głównym powodem rozwoju tej branży. Problem odpadów tekstylnych – zrobione. Bajaj opisał większość ubrań kupowanych przez konsumentów jako „ohydną mieszankę dodatków i zanieczyszczeń”, często produkowaną w różnych fabrykach na całym świecie.

„Odkryliśmy, że na każdym etapie procesu występowały różnice” – powiedział.

„Możemy spojrzeć na ubranie wykonane z bawełny organicznej i pomyśleć: «Organiczne, jakie jest piękne»” – dodał Bajaj. „Jednak proces barwienia organicznej bawełny dziewiczej w pewnym stopniu zamienia ją w plastik”.

Sztuczne barwniki Substancje chemiczne w odzieży wymagają dużych ilości wody i zawierają zanieczyszczenia. „W którym momencie nadal nazywamy to czystością?” powiedział Bajaj. „Następnie można było pociąć ubranie i wysłać je do innej fabryki w celu uszycia, ale pracownicy wszędzie dodali nić poliestrową, o której nie było mowy na etykiecie”.

W branży modowej nie ma kontroli Potrzebne są kreatywne rozwiązania rozwiązać problem. Liderem w tej dziedzinie jest Instytut Badań nad Tekstyliami i Odzieżą w Hongkongu, w skrócie HKRITA, znany ze swojej technologii zorientowanej na zrównoważony rozwój.


Osoba obsługuje maszynę tekstylną używaną do recyklingu tkanin

Ekologiczną maszynę, która oddziela mieszane tekstylia, opracowała firma HKRITA we współpracy z Fundacją H&M.

Fundacja H&M

Ponadto Inteligentny system klasyfikacji odzieży – Wykorzystuje także kamery hiperspektralne – HKRITA ma kilka innowacji mających na celu rozwiązanie tego, co jej dyrektor generalny Edwin Kay uważa za najbardziej podstawowy problem w branży modowej – odmowę uwzględnienia długowieczności produktu.

READ  300-warstwowe chipy 3D NAND

„Brakuje myślenia o ponownym i drugim użyciu” – stwierdził Keh.

Powiedział to w drodze Wysokie wskaźniki recyklingu aluminiowych puszek po napojach Chociaż można to częściowo przypisać zastosowaniu jednego materiału, zależność branży modowej od mieszania materiałów w celu obniżenia kosztów spowodowała, że ​​recykling stał się problematyczny. „Używamy wszelkiego rodzaju związków i powłok, ponieważ nie uwzględniamy ich wtórnego zastosowania” – powiedział Keh.

Keh stwierdziła, że ​​sortowanie ubrań stanowi „ogromne wąskie gardło” i odbywa się ręcznie. Istnieją jednak inne rozwiązania. Projekty HKRITA obejmują system recyklingu mechanicznego oparty na sztucznej inteligencji, zaprojektowany w celu identyfikacji przędzy osnowowej barwionej na kolor indygo wielokrotnego użytku w dżinsach i oddzielania ich od przędz syntetycznych nienadających się do recyklingu.


HKRITA - Zielone Maszyny

Green Machine firmy HKRITA wykorzystuje system hydrotermalny do recyklingu mieszanych tekstyliów.

Fundacja H&M

Dlaczego trudno chronić inwestycje?

Zarówno Refiberd, jak i HKRITA otrzymały nagrody pieniężne od H&M Foundation, organizacji non-profit finansowanej przez założycieli Grupy H&M. Fundacja, której celem jest stworzenie „integrującego społecznie i pozytywnego na świat przemysłu tekstylnego”, nawiązała współpracę z HKRITA przy projekcie. Najpierw planeta.

Nowość takich innowacji powoduje, że inwestycje są trudne do zabezpieczenia. „Jako organizacja charytatywna możemy wspierać te pomysły, gdy są na bardzo krytycznym etapie i potrzebują środków na dalszy rozwój, ale dla wielu inwestorów jest na to jeszcze za wcześnie” – powiedziała Anna Geda, globalna dyrektor Fundacji H&M. Jeden. „Możemy zaabsorbować to ryzyko i wspierać ich rozwój i skalowanie”.

Nie można ignorować potrzeby takich rozwiązań. Tony niechcianych ubrań Codziennie trafiają na wysypiska śmieci, a tony sprzedawane są handlarzom, którzy sortują sukno na wartościowe przedmioty, a resztę wyrzucają. Odrzucone przedmioty: Zniknął z pola widzeniaW krajach takich jak Ghana często działają sprzedawcy odzieży używanej sprzeciwił się tej praktyceLub, ostatnio, w odległym miejscu znanym jako chilijska pustynia Atakama Gigantyczny śmietnik szybkiej mody.

READ  NASA podaje liczbę ofiar śmiertelnych w misjach kosmicznych - Breaking News


Kobieta szuka używanych ubrań wśród ton wyrzuconych ubrań na pustyni Atakama w Hospicjum Alto w Iqueque w Chile.

Kobieta szuka wyrzuconych ubrań na pustyni Atakama w Chile.

Martina Bernettiego/Getty Images

„Bardzo niewielu ludzi w Ameryce Północnej i Europie może zobaczyć, dokąd zmierzają te dostawy morskie” – powiedział Bajaj. „Idą do magicznego stosu na niebie”.

Przejście na technologię wspieraną sztuczną inteligencją

Nie wszystkie dostawy oceaniczne są złe; Wielu sprzedawców im ufa. „Słyszałam, że jeśli te ubrania nadal mają istnieć, muszą istnieć ubrania, które rzeczywiście istnieją”. „Pytanie brzmi, jak sortować ubrania na tych rynkach według użyteczności, aby mieć pewność, że ubrania kupowane przez tych sprzedawców są rzeczywiście wysokiej jakości i nadają się do odsprzedaży” – powiedział Bajaj.

Przejście na technologię obsługującą sztuczną inteligencję mogłoby chronić miejsca pracy i zwiększyć poziom recyklingu dzięki odpowiednim zabezpieczeniom w miejscu pracy i regulacjom rządowym, Bajaj powiedział: „W branży modowej sztuczna inteligencja jest postrzegana raczej jako uzupełnienie niż zamiennik”.

Bajaj postrzega te innowacje technologiczne jako praktyczną odpowiedź na ograniczenia ludzkiej precyzji. „Naszym celem jest wspieranie branży recyklingu tekstyliów tak bardzo, jak to możliwe” – powiedział. Złożone, mieszane tkaniny stanowią poważne wyzwanie dla podmiotów zajmujących się recyklingiem tekstyliów i środowiska. Bajaj powiedział, że celem Refiberd jest sprostanie tym wyzwaniom, aby podmioty zajmujące się recyklingiem „stale się rozwijały”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *