Światowa populacja może spaść do 100 milionów

William Rees, ekolog populacyjny z University of British Columbia w Kanadzie, przewiduje, że do końca tego stulecia populacja ludzka gwałtownie spadnie do 100 milionów.

Naukowiec, który napisał artykuł w czasopiśmie naukowym World, powiedział, że te duże populacje mogą wkrótce stanąć w obliczu „przeludnienia”.

„Ludzkość wykazuje charakterystyczną dynamikę cyklu wzrostów i spadków populacji” – powiedział Rees.

Eksperci od dawna ostrzegają światową opinię publiczną, że ludzie nieodwracalnie eksploatują zasoby naturalne. W poprzednich miesiącach biolog z Uniwersytetu Stanforda, Tony Barnosky, napisał również, że świat stoi w obliczu najgorszego masowego wymierania od czasów dinozaurów.

Według Reesa, jeśli populacja ludzka będzie nadal rosła w tym tempie, może stanąć w obliczu poważnego przebudzenia. Uważa się, że tylko najbogatsze i najbardziej odporne społeczeństwa mogą przetrwać potencjalny upadek.

„Homo sapiens ewoluował, aby rozmnażać się wykładniczo, rozszerzać geograficznie i eksploatować wszystkie dostępne zasoby” – napisał Rees w swoim artykule na temat obliczeń.

„Przez większą część ewolucyjnej historii ludzkości takie tendencje ekspansjonistyczne miały negatywne konsekwencje” – powiedział naukowiec.

Z drugiej strony rewolucje naukowe i wykorzystanie paliw kopalnych ograniczyły wpływ wielu negatywnych skutków, dając Homo sapiens szansę na wykładniczy wzrost i osiągnięcie pełnego potencjału.

Rees zwrócił również uwagę, że ludzka dominacja nad planetą „sprawia, że ​​zapominamy, że nadal kieruje nami dobór naturalny”.

Nadmierna eksploatacja zasobów ludzkich i uporczywe myślenie krótkoterminowe przyspiesza szacowane szóste masowe wymieranie, przed którym stoi Ziemia.

Zdaniem ekspertów grozi to załamaniem infrastruktury podtrzymującej życie na planecie.

Co więcej, rozwiązania takie jak przejście na odnawialne źródła energii nie są tak naprawdę w stanie rozwiązać problemu wykładniczego wzrostu liczby ludności.

Według Reesa nadmierna konsumpcja przyspiesza dzięki nowym rozwiązaniom.

Artykuł przewiduje, że niedobory żywności, utrata siedlisk, wojny i choroby wkrótce zaczną dziesiątkować populację. Rees używa w tym względzie następujących stwierdzeń:

READ  Wizyta Rektora Almy u tureckiego naukowca Aziza Sankara, laureata Nagrody Nobla!

Istniejemy w możliwych światach. Możliwa jest zmiana, która zapobiegnie niepotrzebnemu cierpieniu milionów ludzi.

Niezależny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *