Ślady węglowe firm technologicznych – Mustafa Zihni Tunka

Po rekordowych globalnych temperaturach i pożarach w końcu nadeszła jesień. Jednak tamy w Stambule nadal budzą alarm. Na wielu obszarach temperatury w dalszym ciągu przekraczają normy sezonowe. W dalszym ciągu odczuwamy skutki globalnego ocieplenia.

Do roku 2021 na całym świecie wyemitowanych zostanie 36 miliardów ton dwutlenku węgla (CO).2) emisji, w raportach IPCC ONZ stwierdzono, że należy pilnie ograniczyć zanieczyszczenie węglem, aby złagodzić katastrofalne skutki wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C. Chociaż emisje dwutlenku węgla w sektorach transportu, takich jak transport i lotnictwo, spadły w ostatnich latach ze względu na wpływ pandemii, w sektorach produkcyjnym i detalicznym utrzymują się odwrotne tendencje.

W rzeczywistości wiadomo, że istnieje potencjał zmniejszenia zużycia energii w przemyśle o 25%, jeśli na całym świecie zostaną wprowadzone ulepszenia technologiczne zwiększające wydajność. Rzeczywiście, w gospodarce o obiegu zamkniętym CO z czterech głównych sektorów przemysłu (tworzywa sztuczne, stal, aluminium i cement)2 Mówi się, że do 2050 r. zmniejszy emisje o 40% na świecie i o 56% w gospodarkach rozwiniętych, takich jak Europa.

Chociaż jednak przemysł ciężki jest pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, niezaprzeczalnym faktem jest, że duże firmy technologiczne również odgrywają ważną rolę w pompowaniu dwutlenku węgla do atmosfery. Według raportu ONZ sektor technologii wydaje się być odpowiedzialny za około 2–3% globalnej emisji gazów cieplarnianych do 2021 r. Choć stosunek ten może wydawać się niewielki, często mówi się, że giganci technologiczni muszą wywiązywać się ze swoich obowiązków, bo tak naprawdę jest to stosunek równoważny światowemu lotnictwu.

Giganci technologiczni, tacy jak Google i Meta, zaczęli przeznaczać znaczne środki finansowe na usuwanie dwutlenku węgla, przekazując 925 milionów dolarów na rzecz zerowej emisji w ramach szerszej współpracy branżowej. Wiadomo, że Samsung zobowiązał się wydać ponad 5 miliardów dolarów na dekarbonizację swojej działalności w zakresie elektroniki użytkowej do 2050 roku, przyjmując strategię zerowej emisji netto. Założyciel Amazona, dyrektor generalny Jeff Bezos, zobowiązał się do znacznego ograniczenia emisji w 2019 r. i osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 r.

READ  Uczynili z Europy swoją bazę: tureckie firmy technologiczne otwarte na świat! - Nowy wygląd

Jak zatem w praktyce wygląda ślad węglowy gigantów technologicznych? Chcąc poznać odpowiedź na to pytanie, firma Electronics Hub przeprowadziła w ostatnich miesiącach badania mające na celu analizę raportów dotyczących środowiska korporacyjnego 100 największych firm technologicznych na świecie i podzieliła się na swojej stronie internetowej kilkoma interesującymi wnioskami.

Z raportu wynika, że ​​Samsung, 27. największa firma na świecie, produkuje więcej dwutlenku węgla niż wszystkie inne firmy technologiczne – w 2021 r. firma wyemituje 20,1 mln ton metrycznych CO. Odnotowano, że generuje emisję dwutlenku węgla porównywalną z emisją, jaką wytwarza każdego roku 4,3 miliona samochodów poruszających się po drogach.

Innym godnym uwagi wnioskiem zawartym w raporcie jest to, że spośród firm technologicznych „Wielkiej Piątki” (Apple, Amazon, Alphabet, Meta i Microsoft) Amazon wygeneruje 16,2 mln ton metrycznych CO w 2021 r. Podąża za Samsungiem pod względem emisji. Pomimo wspomnianych powyżej zapewnień Bezosa, ślad węglowy firmy wzrósł w 2021 roku o 18%, co wynika ze zwiększonych wydatków konsumentów na e-commerce w czasie pandemii.

Chociaż wartość ta jest prawie 20 razy wyższa niż ślad węglowy Microsoftu, kolejnym ważnym szczegółem, który przyciąga uwagę, jest to, że nawet wartość emisji dwutlenku węgla wytwarzana przez samego Microsoft zanieczyszcza 870 tysięcy ton metrycznych tyle, ile populacja Rhode Island w Stanach Zjednoczonych.

W kolejnym artykule chciałbym poruszyć kwestię śladów węglowych, jakie tworzą ludzie korzystający z niezbędnych dziś technologii, takich jak media społecznościowe, Internet, telefony komórkowe i komputery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *