Rynki światowe pozostają negatywne – wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Choć od pewnego czasu dominują przewidywania, że ​​bank centralny nie podniesie stóp procentowych przez resztę roku, to po wczorajszych lepszych od oczekiwań danych z sektora usług wzmocniły się przewidywania, że ​​bank centralny może kontynuować restrykcyjną politykę pieniężną. .

Wyceny na rynkach pieniężnych oznaczają, że bank centralny z pewnością pozostawi główną stopę procentową na wrześniowym posiedzeniu, jednak analitycy twierdzą, że prawdopodobieństwo podniesienia przez bank centralny stóp procentowych o 25 punktów bazowych na listopadowym posiedzeniu wzrosło do 44%.

Z kolei Bank Centralny opublikował raport „Beżowej Księgi”, w którym znalazły się oceny bieżącego stanu aktywności gospodarczej w kraju. W raporcie zauważono, że wzrost gospodarczy w lipcu i sierpniu był „umiarkowany”, a wzrost zatrudnienia spowolnił w całym kraju.

Z raportu Beżowej Księgi opublikowanego pod koniec maja wynika, że ​​aktywność gospodarcza wykazała „niewielkie” zmiany i że oczekiwania dotyczące przyszłego wzrostu gospodarczego nieznacznie się pogorszyły. Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że ​​aktywność gospodarcza była silniejsza niż oczekiwano, a wzrost gospodarczy był dodatni w każdym aspekcie, od wydatków konsumenckich po wydatki gospodarstw domowych.

Analitycy twierdzą, że rentowność 2-letnich obligacji skarbowych w USA przekracza 5 procent, a rosnące rentowności obligacji skarbowych wywierają presję na bardziej ryzykowne aktywa.

Analitycy wskazywali, że wzrost rentowności obligacji był bardziej zgodny z danymi gospodarczymi niż oczekiwano, a mocniejsze dane dotyczące sektora usług wzbudziły obawy o możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych.

Choć inwestorzy skupiają się na ustnych wskazówkach urzędników banku centralnego na temat przyszłej polityki, prezes Fed w Bostonie, Susan Collins, powiedziała wczoraj, że decydenci powinni uzbroić się w cierpliwość podczas oceny danych ekonomicznych w celu ustalenia dalszych kroków.

Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że ​​w USA indeks sektora usług Purchasing Managers Index (PMI) prowadzony przez Instytut Zarządzania Podażą (ISM) osiągnął w sierpniu lepszy od oczekiwań poziom 54,5, co oznacza ósmy z rzędu miesiąc wzrostu w sektorze usług. w Stanach Zjednoczonych.

READ  Oświadczenie Ministra Mehmeta Özaseki: Informacje o kredycie mieszkaniowym są jasne! - Wiadomości gospodarcze

Pomimo spadku stóp procentowych, w zeszłym tygodniu liczba wniosków o kredyt hipoteczny (domowy) w kraju spadła do najniższego poziomu od grudnia 1996 r.

W następstwie tych wydarzeń indeks dolara, który wczoraj zamknął dzień na poziomie 104,9 ze wzrostem o 0,1 proc. i osiągnął najwyższe dzienne zamknięcie od marca 2023 r., znajduje się obecnie w trendzie horyzontalnym.

Notowania uncji złota notowane są obecnie poniżej poprzedniego zamknięcia na poziomie 1918 dolarów, co oznacza spadek czwarty dzień notowań z rzędu w związku ze wzrostem stóp procentowych obligacji i dalszym umacnianiem się dolara w stosunku do innych walut.

Ropa Brent, która wczoraj utrzymała trend wzrostowy szósty dzień notowań z rzędu i osiągnęła najwyższy poziom od roku, spadła o 0,5% do 90 dolarów za baryłkę po nowej cenie. dzień

Wczoraj Senat USA zatwierdził Philipa Jeffersona na stanowisko wiceprzewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Z drugiej strony akcje amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, głównego koncernu zbrojeniowego, straciły prawie 5 procent wartości po obniżeniu szacunków dostaw samolotów F-35.

Cena akcji Apple w indeksie Nasdaq spadła wczoraj o 3,6 procent po wiadomościach, że chiński rząd „zakazał pracownikom rządowym używania iPhone’ów”.

Wczoraj na nowojorskiej giełdzie Dow Jones spadł o 0,57 proc., S&P 500 spadł o 0,70 proc., a Nasdaq stracił 1,06 proc. Kontrakty terminowe na indeksy w USA również rozpoczęły dzień od negatywnego trendu.

Oczekuje się wzrostu w Europie

Pomimo bessy na europejskich giełdach, oczy wszystkich zwrócone są dziś na dane dotyczące wzrostu gospodarczego w regionie.

Analitycy twierdzą, że inwestorzy mają na uwadze utrzymujący się dylemat związany z inflacją i recesją w regionie oraz ustne wskazówki urzędników Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Podczas gdy członkowie Zarządu EBC wydali wczoraj oświadczenia w „jastrzębim” tonie, Claas Knot stwierdził, że jego zdaniem rynki pieniężne nie doceniają prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu.

READ  Minister Polat spotkał się z ministrem finansów TRPC Beroą

Członek EBC Peter Casimir podkreślił, że inflacja utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie i powyżej celu 2 proc.

Ponadto prezes Bank of England (BoE) Andrew Bailey, odpowiadając na pytania członków Komisji Skarbu brytyjskiego parlamentu dotyczące brytyjskiej gospodarki i polityki banku, powiedział, że w ostatecznym rozrachunku oczekuje się, że inflacja w kraju znacznie spadnie. W tym roku, stwierdził, obecne stopy procentowe są obecnie „bardzo blisko szczytu cyklu”.

Wczoraj indeks DAX 40 stracił w Niemczech 0,2 proc., indeks CAC 40 stracił 0,8 proc. we Francji, indeks FTSE 100 stracił 0,2 proc. w Wielkiej Brytanii, a indeks FTSE MIB 30 stracił 1,5 proc. we Włoszech. Kontrakty terminowe na indeksy w Europie rozpoczęły nowy dzień od negatywnego trendu.

Negatywnie w Azji

Na rynkach azjatyckich zaznaczył się negatywny trend.

Analitycy zauważyli, że spadki na amerykańskich giełdach przeniosły się do Azji, przy czym dane z Chin nadal dają negatywne sygnały.

Nadwyżka Chin w handlu zagranicznym wyniosła więcej niż oczekiwano i wyniosła 68,4 miliarda dolarów, choć według danych opublikowanych dzisiaj w Chinach spadek importu i eksportu był mniejszy niż oczekiwano.

Z kolei Przedstawiciel Handlowy USA (USTR) ogłosił przedłużenie do 31 grudnia zwolnienia celnego na 352 produkty importowane z Chin i 77 produktów związanych z Covid-19.

Zadłużony chiński gigant branży nieruchomości Country Garden nie spłacił 22,5 miliona dolarów odsetek od dwóch zagranicznych obligacji, których termin zapadalności przypadał przed końcem „okresu karencji”.

Na zamknięciu japoński Nikkei 225 stracił 0,6 proc., chiński Shanghai Composite stracił 0,9 proc., Hang Seng w Hongkongu stracił 1,2 proc., a południowokoreański Kospi stracił 0,9 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *