Rubel stopił się w stosunku do dolara w ciągu roku

Po raz pierwszy od 23 marca 2022 roku kurs dolara do rubla przekroczył poziom 100.

Zdjęcie: Reuters (archiwum)

W pierwszy handlowy dzień tygodnia rubel spadł o około 0,81 procent w stosunku do dolara, podczas gdy parytet dolar/rubel wzrósł do 100.

W ten sposób parytet dolar/rubel wzrósł powyżej poziomu 100 po raz pierwszy od 23 marca 2022 r.

Rubel gwałtownie spadł z powodu wojny, która rozpoczęła się wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę, ale nieco odbił się po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​będzie płacić za gaz i ropę w rublach, a nie w obcej walucie. W trakcie tego procesu kraje zachodnie znajdując różne źródła paliw kopalnych, a tym samym zmniejszające się zyski, ponownie wpędzają Rosję w kłopoty. Od czerwca ubiegłego roku rubel stracił prawie połowę swojej wartości.

Oprócz tego eksperci zwracają uwagę, że wzrost importu, a także wzrost popytu Rosji na walutę obcą na wakacje ze względu na sezon letni, będą skutecznie oddziaływać na deprecjację rubla.

Bloomberga Rosyjski ekonomista Aleksander Isakow powiedział, że aby rubel się ustabilizował, stopa procentowa musiałaby zbliżyć się do 10 procent, a wydatki budżetowe musiałyby być utrzymane w ramach pułapu fiskalnego. Isakow spodziewa się, że bank centralny na posiedzeniu 15 września podniesie stopy procentowe o 50-100 punktów bazowych.

Według Reutera, Maxim Oreshkin jest doradcą ekonomicznym prezydenta Rosji Władimira Putina. „Luźna polityka pieniężna” Zauważając, że doprowadziło to do deprecjacji rubla, powiedział, że bank centralny ma wszelkiego rodzaju narzędzia, aby naprawić sytuację.

Sieć Putina: Brak gazu dla płatników bez rubla

READ  Na prośbę Bidena: Izrael przestał odpowiadać Iranowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *