Rozwiązaniem inflacji dla firm technologicznych są dodatkowe podwyżki płac

Mówi się, że działające w Turcji firmy intensywnie korzystające z technologii zapewniają swoim pracownikom dodatkowe podwyżki przez cały rok ze względu na inflację. „Raport z badania wynagrodzeń i świadczeń w branży technologicznej w Turcji, listopad 2023 r.”, przeprowadzony we współpracy z firmami Mellon i Endeavour Turkey. Badanie przeprowadzone na 90 firmach działających w oparciu o technologię wykazało, że odsetek firm oferujących co najmniej dwie podwyżki wynagrodzeń tymczasowych wzrósł z 81 procent w roku poprzednim do 94 procent w 2023 roku. 70 proc. firm wykluczyło roczną podwyżkę wynagrodzeń w 2023 r., a ponad 30 proc. wprowadziło dodatkowe podwyżki.

W raporcie zauważono, że od 2023 r. firmy będą kontynuować zmiany w polityce wynagrodzeń i wzorcach pracy, które rozpoczęły się wraz z inflacją i pandemią. Firmy dokonują przeglądu wynagrodzeń co najmniej dwa razy w roku i stwierdzono, że 93 procent z nich ma tendencję do podwyższania wynagrodzeń dwa lub więcej razy. W badaniu wskazano również, że wzrosła tendencja do powiązania podwyżek wynagrodzeń z wynikami pracy.

Jak podaje dziennik Ekonomim, z raportu wynika, że ​​tempo wzrostu płac zbiorowych w 2023 r. jest wyższe niż szacunki na 2023 r. zawarte w poprzednich badaniach. Podwyżki wynagrodzeń osiągnęły 91 procent, z czego 82 procent przewidywanych podwyżek dotyczy stanowisk związanych z oprogramowaniem. Na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych 70 proc. firm wprowadziło podwyżki o 30 proc. wyższe niż planowano.

Tempo wzrostu mediów w 2024 r. wyniesie 40 proc

W efekcie tych wydarzeń średnia wartość podwyżek planowanych na początek 2024 roku wyniosła 40 proc., podczas gdy w górnym kwartale ustalono na 50 proc. – wynika z raportu. W raporcie stwierdzono również, że w 2024 r. nie planują zmian w modelach pracy, takich jak przychodzenie do biura, praca z domu czy praca hybrydowa. Natomiast nieznacznie spadło tempo pracy na pełnym dystansie. Chociaż w 2022 r. wskaźnik telepracy wyniósł 24 proc., w 2023 r. wskaźnik ten spadł do 20 proc. Natomiast wskaźnik pełnego zatrudnienia w urzędzie wyniósł 6,2 proc. i był podobny do roku poprzedniego. Badania wykazały, że firmy, które zrezygnowały z pracy zdalnej, preferują hybrydowy model pracy.

READ  Wzrosło zainteresowanie Turcji nauką i technologią

Problemy z zaangażowaniem pracowników i komunikacją

W badaniu wykazano, że pracodawcy skupiają się głównie na zaangażowaniu i komunikacji pracowników, a 65% stwierdziło, że praca hybrydowa i zdalna zmniejsza lojalność. 57 procent pracodawców obawia się zaangażowania pracowników. Jednym z wniosków przeprowadzonych badań jest to, że podobnie jak w latach ubiegłych utrzymuje się popyt na pracowników z zagranicy, nadal żyją osoby mieszkające w Turcji i pracujące w firmach za granicą, a krajowe firmy muszą konkurować z pracownikami zagranicznymi. pracownicy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ​​wśród świadczeń pozapłacowych rośnie znaczenie ubezpieczeń zdrowotnych, diety przewyższają kwoty podlegające odliczeniu od podatku, a część firm w dalszym ciągu oferuje pracownikom akcje.

Podwyżki płac pośrednich okazały się skuteczną metodą radzenia sobie z wysoką inflacją

Oceniając badanie, Sekretarz Generalny Endeavour Turkey Asli Bord Turkmen powiedział: „Ekosystemy przedsiębiorczości w Turcji i na rynkach wschodzących na całym świecie musiały nadążać za złożonością szybko zmieniających się trendów światowych. „Na pierwszy plan wysunęła się ocena możliwości” – powiedział. Założyciel firmy Melon, Sure Köse Ulutaş, dodał: „W tym roku nie będzie łatwo uporać się ze skutkami wahań gospodarczych, w tym wysoką inflacją, niepewnością wyborów i klęskami żywiołowymi. W tym raporcie analizujemy strategie pracodawców, programy podwyżek i politykę świadczeń, aby sprostać tym wyzwaniom. Jednak tak naprawdę skupiamy się na tym, jak firmy mogą zapewnić pracownikom lepsze doświadczenia i przyciągnąć talenty. Wyraził opinię, że „w tym roku wzrosła liczba pracodawców, którzy dokonali tymczasowych podwyżek płac, aby uporać się z wyższą inflacją”.

patronlardunyasi.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *