Rośliny rozmawiają ze sobą o owadach

Nowe badania opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Nature Communications pokazują, w jaki sposób rośliny odbierają sygnały komunikacyjne od innych roślin i jak mogą na nie reagować.

Jak wynika z badań, rośliny emitują szereg sygnałów ostrzegających przed zranieniami i atakami roślinożerców.

Sygnały te, zwane lotnymi związkami organicznymi, zapewniają wiele korzyści, takich jak odstraszanie roślinożerców i przyciąganie ich naturalnych wrogów – podaje Independent Turk. Specyficzna grupa tych sygnałów, zwana także „lotnymi substancjami zielonych liści”, ostrzega przed zbliżającym się zagrożeniem, gdy rośliny zostaną uszkodzone przez maszyny (np. podczas koszenia trawnika) lub zaatakowane przez owady.

Stomy pełnią tu funkcję nozdrzy

W tym momencie pojawia się pytanie: w jaki sposób inne rośliny wykrywają te znaki ostrzegawcze i reagują na nie?

Lider badań Masatsuku Toyota i jego zespół zebrali związki uwolnione z grupy roślin zjadanych przez gąsienice i wstrzyknęli je nieuszkodzonym sąsiednim roślinom.

Do badania roślin naukowcy wykorzystali obrazowanie fluorescencyjne w czasie rzeczywistym. Metoda ta umożliwiła także monitorowanie w czasie rzeczywistym jonów wapnia, które odgrywają ważną rolę w powstawaniu reakcji stresowych u roślin.

Wskazówki dotyczące niebezpieczeństwa są najpierw wykrywane przez aparaty szparkowe, które umożliwiają przedostawanie się powietrza i wody do rośliny i jej opuszczanie.

„Innymi słowy, aparaty szparkowe rośliny pełnią rolę bramy (nosa), dzięki której wyczuwają warunki panujące u sąsiadów” – stwierdziła Toyota.

Można go zastosować w nowych metodach w rolnictwie

Nowe odkrycie naukowców pozwoli nam lepiej poznać świat roślin i opracować skuteczniejszą ochronę przed szkodnikami w rolnictwie i światowej produkcji żywności.

Wskazując, że pestycydy są szeroko stosowane do zwalczania szkodników na całym świecie, Toyota podkreśliła również, że organizmy te rozwinęły oporność na leki.

Toyota stwierdziła, że ​​możliwe jest opracowanie nowego systemu uprawy, który chroni rośliny przed szkodliwymi owadami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *