Rosja zawetuje działania ONZ na Ukrainie, Chiny wstrzymują się

UNITED NATIONS, 25 lutego (Reuters) – Rosja zawetowała w piątek projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, który ubolewałby nad inwazją Moskwy na Ukrainę, podczas gdy Chiny wstrzymały się od głosu – ruch, który kraje zachodnie postrzegają jako zwycięstwo za pokazanie międzynarodowej izolacji Rosji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie również wstrzymały się od głosu nad tekstem zredagowanym przez Stany Zjednoczone. Pozostałych 11 członków rady głosowało za. Obecnie oczekuje się, że projekt rezolucji zostanie przyjęty przez 193-członkowe Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Wstrzymanie się Chin ma miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak Pekin i Moskwa ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem obietnicą większej współpracy z Zachodem. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jesteśmy zjednoczeni za Ukrainą i jej mieszkańcami, pomimo lekkomyślnego, nieodpowiedzialnego stałego członka Rady Bezpieczeństwa, który nadużywa swojej władzy do atakowania sąsiada i obalania ONZ i naszego systemu międzynarodowego” – powiedziała ambasador USA Linda Thomas-Greenfield po tym, jak Rosja zgłosiła weta. .

Głosowanie ONZ zostało opóźnione o dwie godziny w związku z negocjacjami w ostatniej chwili przez Stany Zjednoczone i inne kraje, aby wygrać chińskie wstrzymanie się, powiedzieli dyplomaci. Rosja wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Francją i Wielką Brytanią jest potęgą weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Rada złagodziła język w swojej rezolucji, mówiąc, że „ubolewa” nad „potępieniem” Rosji na Ukrainę, a odniesienie do rozdziału 7 Karty Narodów Zjednoczonych, który dotyczy sankcji i upoważnienia do użycia siły, zostało usunięte wraz z odniesienie do „prezydenta”.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę, gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w Nowym Jorku późną środą, aby spróbować rozładować tygodnie narastających napięć. Czytaj więcej

„Nie popełnij błędu. Rosja jest izolowana. Nie ma poparcia dla inwazji na Ukrainę” – powiedziała Radzie po głosowaniu ambasador Wielkiej Brytanii w ONZ Barbara Woodward.

READ  Wyrok w sprawie morderstwa Halila Faliali

Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywał Rosję do „natychmiastowego zaprzestania stosowania siły wobec Ukrainy” oraz „natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Projekt domagał się także odebrania przez Rosję uznania dwóch separatystycznych państw we wschodniej Ukrainie za niepodległe.

„Szkoda, że ​​zrezygnowano ze ścieżki dyplomacji. Musimy do niej wrócić. Z tych wszystkich powodów Indie zdecydowały się wstrzymać od tej rezolucji” – powiedział radzie ambasador Indii ONZ TS Tirumurti.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Michelle Nichols i Humeryi Pamuk Montaż autorstwa Chrisa Reese i Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *