Rosja napada na Ukrainę i wieści o Władimira Putina

Prezydent Joe Biden uczestniczy w wirtualnym spotkaniu 22 lutego w Waszyngtonie. (Drew Angerer / Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden poważnie zastanawia się, czy usunąć Rosję z SWIFT, sieć o wysokim poziomie bezpieczeństwa które łączą tysiące instytucji finansowych na całym świecie, ale według wielu osób, które znają jego sposób myślenia, jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji.

Decyzja o rozpoczęciu akcji zawsze była uzależniona od podpisania przez Unię Europejską, która przez tygodnie była podzielona w kontrowersyjnej debacie na temat akcji, ostatecznie decydując się nie iść do przodu w tym tygodniu.

Jednak urzędnicy amerykańscy i ich odpowiednicy z UE nadal rozważali opcje, w tym sankcje mające na celu usunięcie z sieci poszczególnych banków i podmiotów zamiast całej rosyjskiej gospodarki, mówią urzędnicy.

Ten ruch byłby uważany za opcję nuklearną, jeśli chodzi o reakcje na rosyjską inwazję na Ukrainę. Biden i jego doradcy podkreślili, jak skomplikowane byłoby blokowanie Rosji przed SWIFT, zauważając, że Stany Zjednoczone nie mogą działać jednostronnie. „To nie jest stanowisko, które chce zająć reszta Europy” – powiedział Biden dziennikarzom w czwartek.

Ale od czasu konferencji prasowej Bidena ogłaszającej nowe sankcje wobec Rosji za jej niesprowokowany atak, administracja wydaje się zbliżać do tego stanowiska, ponieważ inni europejscy sojusznicy udzielili mu teraz swojego poparcia.

Administracja przedyskutowała tę sprawę z Rezerwą Federalną, która według urzędnika miałaby interes w każdej decyzji. A amerykańscy urzędnicy prowadzili rozmowy z Unią Europejską na temat możliwego ruchu.

Jeden z urzędników administracji powiedział, że prawdopodobnie zostaną nałożone dodatkowe sankcje, jeśli upadnie Kijów, oblężona stolica Ukrainy. Nie było jednak jasne, czy obejmowałoby to SWIFT, czy też usunięcie Rosji z SWIFT może nastąpić wcześniej.

Przedstawiciel Białego Domu powiedział CNN, że „jak prezydent i urzędnicy administracji jasno powiedzieli, jesteśmy skupieni na koordynowaniu z sojusznikami i partnerami w celu nałożenia na Putina dalszych kosztów za jego wojnę z wyboru”, ale odmówił dalszych komentarzy.

READ  Pierwszy post Suleimana Soylu zastąpiony przez Ali Yerlikaya!

W sobotę Włochy zasygnalizowały, że poprą podjęcie działań zmierzających do wykluczenia Rosji ze SWIFT po tym, jak premier Mario Draghi powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że „Włochy w pełni popierają linię Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji, w tym dotyczących SWIFT, i będą nadal Zrób tak. „

Komentarze Draghiego są szczególnie godne uwagi, biorąc pod uwagę ekspozycję włoskiej gospodarki na energię, ale główny sprzeciw wobec podjęcia działań pochodzi z Niemiec, mówią urzędnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *