Rosja i Ukraina osiągają porozumienie w sprawie zboża: aktualizacje na żywo

dług…Nicole Tung dla The New York Times

Bruksela –

Umowa zbożowa zawarta przez Rosję i Ukrainę ma tak wiele ruchomych elementów, że urzędnicy nawet nie myśleli, że jest możliwe do zeszłego tygodnia, ponieważ zaufanie między stronami jest tak niskie, jak wojna trwa.

Co warto wiedzieć o problemie zboża i jak go teraz rozwiązać.

Dlaczego ukraińskie zboże utknęło w kraju?

Po tym, jak Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, stacjonowała okręty wojenne u ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego. Ukraina zaminowała te wody, aby zapobiec atakowi rosyjskiej marynarki wojennej. Oznacza to, że porty wykorzystywane do eksportu ukraińskiego zboża zostały zablokowane dla żeglugi handlowej. Rosja splądrowała również spichlerze, wycinając pola zboża i niszcząc magazyny zboża, aby nie można było ich zebrać.

dług…Tyler Hicks/The New York Times

Jak działa operacja?

Ukraińscy kapitanowie będą rozładowywać załadowane zbożem statki z portów Odessy, Jużnego i Czarnomorska.

Korzystając z nieodciętych przejść, pilotowaliby statki do rozładunku w tureckich portach, gdzie ziarno byłoby następnie wysyłane do odbiorców na całym świecie.

Powracające statki zostaną poddane inspekcji przez zespół urzędników tureckich, ONZ, ukraińskich i rosyjskich, aby upewnić się, że są puste i nie przewożą broni na Ukrainę, co jest kluczowym żądaniem Rosji.

Wspólne centrum dowodzenia z przedstawicielami czterech partii zostanie natychmiast utworzone w Stambule, aby monitorować każdy ruch flotylli.

Strony postanawiają, że statki i obiekty portowe wykorzystywane do ich działalności będą chronione przed działaniami wojennymi.

Przeprowadzka ma umożliwić szybką wysyłkę pięciu milionów ton zboża miesięcznie. W tym tempie, biorąc pod uwagę, że już 2,5 mln ton jest już transportowanych drogą lądową i rzeczną do sojuszników Ukrainy, zapas blisko 20 mln ton powinien zostać skompletowany w ciągu trzech do czterech miesięcy. Pozwoli to zwolnić miejsce w magazynach na nowe zbiory, które już trwają na Ukrainie.

READ  Sam Turki stał się „jednym sercem”, a pieniądze „sekretem”

Jakie są zagrożenia?

Nie wynegocjowano szerokiego zawieszenia broni, więc statki przepłynęły przez strefę wojny. Ataki w pobliżu statków lub portów, z których korzystają, mogą zniweczyć traktat. Innym ryzykiem jest nadużycie zaufania lub niezgoda między inspektorami a współdowódcami.

Rolą ONZ i Turcji jest pośredniczenie w takich różnicach na miejscu oraz monitorowanie i wdrażanie porozumienia. Umowa jest ważna przez 120 dni i zostanie przedłużona, podała ONZ.

dług…Sergei Popok/Agence France-Presse – Getty Images

Czy natychmiast rozwiąże problem głodu na świecie i obniżki cen żywności?

Nie. Globalny głód to uporczywy problem spowodowany słabą dystrybucją i manipulacją cenami żywności, który z roku na rok dotyka części świata. Często jest to spotęgowane konfliktami i dotknięte zmianami klimatycznymi. Wojna na Ukrainie, która produkuje większość światowej pszenicy, obciążyła sieci dostaw zboża, podnosząc ceny i podsycając głód.

Urzędnicy twierdzą, że umowa pozwoli Somalii zwiększyć dostawy pszenicy w ciągu kilku tygodni, uniknąć całkowitego głodu i doprowadzić do stopniowego spadku światowych cen zbóż. Jednak biorąc pod uwagę kruchość umowy, rynki zbóż raczej nie powrócą do normy w najbliższym czasie.

Co to oznacza dla Rosji?

Rosja jest również głównym eksporterem zbóż i nawozów, a transakcja powinna to ułatwić Produkty te powinny być sprzedawane na rynku światowym.

Kreml wielokrotnie powtarzał, że nie może eksportować swoich akcji z powodu sankcji nałożonych przez USA i UE.

Środki faktycznie nie dotyczą tych towarów, ale prywatne firmy żeglugowe, ubezpieczyciele, banki i inne przedsiębiorstwa niechętnie pomagają w eksporcie zboża i nawozów do Rosji. Prowadzenie interesów z Rosją zaszkodzi ich reputacji.

Uspokajająco, Unia Europejska opublikowała w czwartek wyjaśnienie prawne dotyczące swoich sankcji, mówiąc, że różne banki i inne firmy zaangażowane w handel zbożem nie zostały w rzeczywistości zakazane.

READ  Lekarz został zatrzymany za żądanie „pieniędzy na nóż” od krewnych pacjenta

Uzbrojony w podobne zobowiązania ze Stanów Zjednoczonych, negocjował z sektorem prywatnym, a Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​będzie musiała przyspieszyć tempo od Rosji – zwłaszcza rosyjskiego portu Noworosyjsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *