Reuters: „Turcja zwraca się na zachód w sprawie polityki zagranicznej w obliczu kryzysu gospodarczego”

W swojej analizie Turcji agencja informacyjna Reuters zauważyła, że ​​prezydent Recep Tayyip Erdogan, po wyobcowaniu Turcji od jej zachodnich sojuszników, zmienił taktykę i podjął kroki, by zadowolić USA i zdenerwować Rosję. Agencja powiedziała, że ​​zmiana kierunku Erdogana ma na celu złagodzenie problemów gospodarczych Turcji i pobudzenie inwestycji zagranicznych.

Według raportu zmiana w polityce zagranicznej jest częścią wizjonerskich zmian Erdogana sześć tygodni po jego reelekcji. Zmieniając kierunek gospodarki, Erdoğan odrzucił nadzwyczajną politykę fiskalną, którą obwiniano za rosnącą inflację w Turcji i deprecjację lira.

Powiązania Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem od dawna postrzegane są jako obciążenie dla stosunków z tradycyjnymi sojusznikami Turcji, Zachodem. Wczesne obawy, takie jak rosnący autorytaryzm Erdogana, również negatywnie wpłynęły na stosunki z Zachodem.

Ale zielone światło Erdogana dla członkostwa Szwecji w NATO po miesiącach sprzeciwu zostało przyjęte z zadowoleniem przez zachodnich przywódców, którzy szukali sposobów na wzmocnienie sojuszu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Łagodniejsza postawa Zachodu wobec Turcji kontrastowała z ostrzejszą reakcją Moskwy po tym, jak Ankara zezwoliła prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu na powrót do kraju w zeszłym tygodniu wraz z pięcioma żołnierzami batalionu Azow stacjonującymi w Turcji.

Rosja określiła zezwolenie dowódcom batalionów Azow na wyjazd na Ukrainę jako naruszenie umowy o wymianie jeńców, zwracając uwagę, że Ankara obiecała zatrzymać tych dowódców w Turcji i nie została poinformowana o odwróceniu.

Zdaniem ekspertów działania Erdogana na rzecz wejścia Ukrainy do NATO nie są przypadkowe.

„W ostatnich latach panowało przekonanie, że stosunki turecko-rosyjskie zaszły za daleko”, mówi Ghalib Daley, think tank w Chatham House. „Ostatnie wydarzenia pokazują, że nastąpiła wyraźna reorientacja”.

Dale powiedział, że jedną z głównych motywacji jest próba pozbycia się problemów gospodarczych Turcji i przywrócenia inwestycji zagranicznych, dodając, że napięte stosunki z Zachodem negatywnie wpływają na gospodarkę i przepływy inwestycyjne.

READ  Minister Shimsek: W czasie wakacji nadal ciężko pracujemy

Nawet gdy Turcja zaczyna przyciągać inwestycje z krajów Zatoki Perskiej, Dalay powiedział, że potrzeba więcej: „Turcja nie chce, aby stosunki turecko-rosyjskie zostały poważnie zniszczone, ale to (pozwolenie dowódcom batalionów Azow na powrót na Ukrainę) nieuchronnie będzie miało wpływ na stosunki. Erdogan czuje, że po wyborach otworzyło się dla niego większe pole manewru”.

Dyrekcja ds. Komunikacji prezydencji nie odpowiedziała na jego prośbę o komentarz w tej sprawie.

F-16 i ruch bezwizowy

Dzień po tym, jak Ankara dała zielone światło członkostwu Szwecji w NATO, Waszyngton ogłosił, że w porozumieniu z Kongresem podejmie kroki w celu zwiększenia sprzedaży myśliwców F-16. Turcja ogłosiła w październiku 2021 r., że zamierza zakupić około 80 zestawów modernizacyjnych do swoich myśliwców F-16 i istniejących samolotów.

Jednak urzędnicy tureccy i administracja Bidena odrzucili twierdzenie Ankary, że zgoda Szwecji na członkostwo w NATO była związana ze sprzedażą F-16.

W rozmowie z Reutersem wysoki urzędnik turecki powiedział, że chociaż Turcja poprawi swoje stosunki z Zachodem, nie zaszkodzi to jej relacjom z Rosją i że Zachód powinien wspierać Turcję w zaspokajaniu jej potrzeb finansowych.

Powiązania Erdogana z prezydentem Rosji Putinem odegrały rolę w dyplomacji otaczającej wojnę na Ukrainie.

Jednak umowa zbożowa wygasa 17 lipca. Moskwa grozi wycofaniem się z umowy, ponieważ Zachód nie spełnił obietnicy zniesienia sankcji na eksport rosyjskiego zboża i nawozów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że nie ma planów przedłużenia umowy między Putinem a Erdoganem i nie wiadomo, kiedy Putin odwiedzi Turcję.

Ankara znajduje się w krytycznej sytuacji dla Moskwy, ponieważ Erdogan odmawia udziału w zachodnich sankcjach za agresję Rosji na Ukrainie. Turcja była również ważnym nabywcą rosyjskiego gazu ziemnego w tym okresie, a regularne loty między tymi dwoma krajami były kontynuowane.

Moskwa jest ważna dla Ankary jako partner handlowy i główne źródło dochodów z turystyki.

READ  Eksport produktów wodnych firmy Trabzon wzrasta o 58 procent – ​​wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Moskwa pomogła złagodzić presję na słabnącą lirę turecką, opóźniając 4-miliardowy rachunek za gaz ziemny przed wyborami prezydenckimi w maju.

„Różowe okulary”

Kreml powiedział, że chce poprawić stosunki z Turcją „pomimo wszelkich różnic”.

Rzecznik Kremla Pieskow powiedział: „Turcja może zwrócić się na Zachód. Wiemy, że w historii Republiki Tureckiej istniały silne tendencje w kierunku Zachodu i były okresy, kiedy te orientacje słabły”.

Pieskow dodał: „Wiemy jednak, że nikt nie chce widzieć Turcji w Europie, a mianowicie Europejczycy. Nasi tureccy partnerzy nie powinni nosić różowych okularów.

Plan Turcji dotyczący przystąpienia do UE został odłożony na półkę na lata po 2005 r., kiedy rozpoczęły się negocjacje członkowskie. W 2009 r. administracja Greków cypryjskich zablokowała sześć z 35 rozdziałów, które były częścią tureckich negocjacji z UE.

Oprócz ruchu bezwizowego dla obywateli tureckich, eksperci twierdzą, że Erdogan chce również zacieśnienia więzi handlowych z UE, chociaż pozostaje to odległą możliwością, w zależności od postępów w członkostwie, demokracji i innych obszarach.

Wiele europejskich rządów wykazało niewielki entuzjazm dla ożywienia przez Turcję procesu negocjacyjnego z UE.

Evren Balta, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Özyeğin, powiedział: „Turcja chce, aby UE odegrała rolę w ożywieniu gospodarczym. Powiedzieć „ożywimy stosunki Turcja-UE” oznacza to sugerować.

Wow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *