Przywódca olimpijski Iranu Elnas Regabi nie został ukarany, ale obawy pozostają

SEOUL, Korea Południowa — Szef Narodowego Komitetu Olimpijskiego Iranu powiedział w czwartek, że wspinacz Elnas Regabi nie zostanie ukarany ani zawieszony po rywalizacji w Korei Południowej bez obowiązkowego kasku swojego kraju.

Jednak zwolennicy Regabi martwią się o 33-letniego alpinistę, ponieważ inni sportowcy byli celem rządów za wspieranie tygodni protestów, które wstrząsały Iranem. Aktywiści twierdzą, że siły bezpieczeństwa zabiły ponad 200 osób i aresztowały kolejne tysiące w ciągłym tłumieniu sprzeciwu.

Mahmoud Khosravi Wafa, przemawiając do Associated Press w Seulu, powiedziała, że ​​nie ma powodu, aby podejmować działania dyscyplinarne wobec Regabi, ponieważ brak chusty lub hidżabu był z jej strony aktem „przypadkowym”.

Konto na Instagramie powiązane z Rekhabi również określiło tę decyzję jako „przypadkową” i zrobiła to samo po dotarciu do Teheranu wczesnym rankiem w środę. W nagraniu z niedzielnej wspinaczki została oskarżona o przyspieszanie zawodów, chociaż pokazano, że relaksuje się i macha do tłumu.

„To drobny problem. Jestem zaskoczony, że tak dużo się o tym mówi” – ​​powiedział Khosravi Wafa, pomimo protestów przeciwko obowiązkowemu hidżabu, który dotarł do ponad 100 miast w Iranie. „Naszym zdaniem nie jest to duży problem”.

Khosravi Vafa powiedział, że w środę rozmawiał o regabi z prezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem na marginesie zgromadzenia ogólnego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich w Seulu. Khosravi Wafa powiedział, że rozmawiał również z Regabi.

„Rozmawiałem z nią i powiedziałem jej, że zdecydowanie jesteś bardzo dobry w sporcie i że powinieneś kontynuować tę drogę, aby zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i że będziesz mieć pełne poparcie Irańskiego Komitetu Olimpijskiego” – powiedział Khosravi Wafa. W języku farsi.

W środę MKOl określił Rekhabi jako „bezpieczny i wrócił do Iranu ze swoją rodziną”.

Khosravi Wafa opisał jednak Regabiego jako „pewnego dnia gościa z rodziną w hotelu Olympic Committee of Iran”. Nie jest jasne, czy Regaby ma możliwość pozostania. Zdjęcie opublikowane przez irańskie media państwowe pokazało ją na spotkaniu w Teheranie kilka godzin wcześniej, ubraną w tę samą czarną czapkę bejsbolową i bluzę z kapturem, które nosiła po lotach.

READ  „Odwróć walkę swoim kandydatom pomiędzy CHP a İyi Parti

Khosravi Wafa powiedział, że Regabi wraca do rodzinnego miasta w czwartek.

Khosravi Wafa nie odniósł się konkretnie do podejrzeń, że władze irańskie skonfiskowały paszport Rekhabi po incydencie w Seulu i zmusiły go do wcześniejszego wyjazdu.

Rekhabi rywalizujące bez hidżabu zostało schwytane przez protestujących, którzy od tygodni protestują w Islamskiej Republice. Setki ludzi zgromadziło się na jej przylot przed Międzynarodowym Portem Lotniczym Imama Chomeiniego, kibicując kobiecie, którą nazywają „Mistrz Elnas” i postrzegają ją jako inspirację dla swoich nieustających protestów.

Zapytany, czy omawiał tę kwestię z przedstawicielami Iranu, działacz sportowy z Fidżi Robin Mitchell, który w czwartek został wybrany na nowego prezesa Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich, powiedział, że tego nie zrobili i nie zna Irańczyków. Na spotkaniach.

Śmierć 22-letniej Mahzy Amini, zatrzymanej przez irańską policję moralną z powodu jej sukni, została przyćmiona przez ogólnokrajowe protesty od 16 września.

Demonstracje, które skłoniły kobiety do publicznego zdejmowania hidżabów, wyniosły na ulice dzieci w wieku szkolnym, naftowców i inne osoby, stanowiąc najostrzejsze wyzwanie dla teokracji Iranu od czasu masowych protestów wokół spornych wyborów prezydenckich w 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *