Palestyńskie Ministerstwo Gospodarki: Turcja jest największym eksporterem towarów na rynek palestyński.

Yusuf, dyrektor ds. polityki i statystyki w palestyńskim Ministerstwie Gospodarki, stwierdził w swoim raporcie, że jeszcze 10 lat temu Chiny były po Izraelu wiodącym eksporterem towarów do Palestyny.

Wskazując, że Turcja zastąpiła Chiny jako palestyńskiego importera w ciągu ostatnich 5 lat, Yusuf powiedział: „Jeśli wykluczymy Izrael, Turcja jest krajem, który eksportuje najwięcej towarów na rynek palestyński”. powiedział.

Podkreślając, że towary tureckie importowane na rynki palestyńskie gwałtownie wzrosły i zajęły pierwsze miejsce w porównaniu z produktami innych krajów świata, Yusuf zauważył, że wolumen handlu Palestyny ​​z Turcją wykazuje wyraźny wzrost wolumenu importu i eksportu.


Wzrósł także udział towarów palestyńskich w rynku tureckim

Palestyński urzędnik Yusuf kontynuował swoje słowa:

„Tempo wzrostu statystyk wolumenu wzajemnej wymiany handlowej jest jasne. Wolumen handlu między obydwoma krajami (Palestyna-Turcja) przekroczył w 2022 r. 900 mln dolarów. Wolumen handlu dwustronnego wzrósł w 2022 r. o 12 proc. w porównaniu z 2021 r. i wzrósł o 32 proc. w 2021 r. w porównaniu do 2020 r. „To pokazuje wzrost importu (z Turcji do Palestyny)”.

Minister spraw zagranicznych Fidan: Podjęliśmy kilka środków zapobiegawczych przeciwko Izraelowi

Podkreślając, że głównymi towarami eksportowymi Turcji do Palestyny ​​są żelazo, drewno, oleje roślinne, tekstylia, meble i artykuły spożywcze, Yusuf powiedział: „Turcja nie jest liderem na palestyńskim rynku importowym. Wręcz przeciwnie, Ankara przyczyniła się również do zwiększenia udziału palestyńskiego towarów na rynku tureckim.” .” powiedział.

Podkreślając, że tureccy producenci są akceptowani na rynku palestyńskim, Yusuf stwierdził, że jest to znak, że tureckie produkty nie rezygnują z wysokiej jakości.

Yusuf powiedział: „Te dane dotyczące handlu naprawdę odzwierciedlają bliskość Turcji z Palestyńczykami i wsparcie, jakie dla nich oferuje. Palestyńscy konsumenci postrzegają produkty tureckie jako wyższej jakości niż produkty zagraniczne lub izraelskie”. powiedział.

READ  Wyzwolona w zeszłym roku przez Azerbejdżan Szusza została „Stolicą Turystyki” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na rok 2026.


Import do Palestyny ​​odbywa się przez Izrael

„Turcja jest krajem posiadającym przemysł w wielu sektorach, który zaspokaja potrzeby rynku palestyńskiego. Jednakże izraelskie ograniczenia i porozumienia gospodarcze z nią powodują konflikt między Palestyną a Turcją” – powiedział Yusuf, podkreślając, że informacje handlowe zarówno dla Palestyny, jak i Izraela mają zostało zakłócone, ponieważ handel palestyński odbywa się przez Izrael. „Ogranicza tworzenie spółek osobowych w wymianie handlowej”. powiedział.

Wskazując, że Autonomia Palestyńska nie ma żadnej władzy nad bramami granicznymi, Yusuf powiedział, że wszystkie towary importowane przez Palestynę muszą przechodzić przez Izrael.

Podkreślając, że Izrael kontroluje wszystkie przejścia graniczne, Yusuf powiedział: „Import palestyński jest dostarczany przez porty w Hajfie lub Aszdodzie, które otwierają się na Morze Śródziemne. Import jest również dostarczany przez przejście graniczne z Jordanią”. powiedział.

Yusuf powiedział, że kontrola Izraela nad bramami granicznymi zwiększa koszty towarów importowanych do Palestyny, co szkodzi konsumentom.

Zgodnie z Paryskim Protokołem Gospodarczym podpisanym pomiędzy Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny ​​w 1994 r., palestyński handel zagraniczny odbywa się wyłącznie przez Izrael.

Według danych Palestyńskiego Centrum Statystycznego, największymi partnerami handlowymi Palestyny ​​są po Izraelu, Turcji i Chinach, których wartość przekracza 900 milionów dolarów rocznie.

Palestyński import ze świata odbierany jest z portów w Hajfie i Aszdodzie i dostarczany na rynek palestyński drogą lądową.

Zgodnie z Protokołem Gospodarczym paryskim administracja izraelska co miesiąc przekazuje podatki pobrane w imieniu Palestyńczyków z kontrolowanych przez siebie bram granicznych do palestyńskiego skarbu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *