Otworzyli stoisko w dobrym miejscu – wiadomości gospodarcze

Wraz z nadejściem maja ceny letnich owoców w sklepach gwałtownie rosną. Kilogram letnich owoców, takich jak śliwki, truskawki, wiśnie i morele, które leżą na półkach od miesiąca, już na straganie zaczyna się od 50 dl, ale na targowiskach przekroczył 150 dl. Jednak cena ręcznie robionych przedmiotów na ladach różni się od producenta o 10-20 TL. Tym samym cena owoców i warzyw wzrasta sześciokrotnie od pola do stołu obywateli. Zwycięzcami tego procesu są pośrednicy i handlowcy, a nie producent ani konsument. Producenci powiedzieli: „Sprzedajemy z minimalnym zyskiem, a czasami ze stratą. Jednak obywatele kupują po wyższych cenach. Jak zawsze wygrają handlowcy i pośrednicy, którzy otwierają stragany w dobrych lokalizacjach. Prawo rynkowe powinno zostać wkrótce ogłoszone i wdrożone, w przeciwnym razie problem ten nie zostanie rozwiązany.”

Liczba zapisów wzrosła o 30%
Od śliwek po morele, od truskawek po wiśnie – Saba rozmawiał z producentami indywidualnie w sprawie każdego produktu. Przewodniczący Izby Rolniczej Manisa Turgutlu Abdullah Senol powiedział, że zbiory śliwek wzrosły o 30 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. „Producent otrzymuje przystępną cenę, ponieważ zbiory są obfite. Mamy śliwkę kapłańską. Koszt zbioru producenta wynosi 20 dl, ale ponieważ zbiory są obfite, sprzedaliśmy mniej niż ta ilość. Muharrem Yilmaz, szef Izby Błotnej Rolnictwa powiedział, że zbiory moreli i śliwek w okręgu Mersin Mud dobiegają końca „Ceny śliwek wahają się u producentów od 10 do 15 dl. Morele zaczynają się od 10 dl. TL w naszym kraju waha się w cenie od 10 do 15 TL, aż do 40 TL.

Różnica wzrasta do 6 pięter
Śliwka kapłańska, którą producent sprzedaje za 10–15 TL, zanim dotarła do Stambułu, podrożała pięciokrotnie. Cena kilograma śliwek waha się od 50 do 70 TL na rynku w Stambule, 60 do 80 TL na rynku i 70 do 90 TL na rynku. Morele, które u producentów kosztują od 10 do 40 TL, wahają się od 30 do 100 DL w Stambule, od 60 do 70 DL na sąsiednich rynkach i od 40 do 70 DL na rynku.

READ  Minister Kacır wziął udział w spotkaniu ministrów gospodarki cyfrowej G20!

60 TL na rynku, 100 TL na rynku
Jednym z najdroższych owoców jest wiśnia. Cena wiśni, która u producenta wynosi 30-35 TL, na rynku w Stambule waha się od 60 do 100 TL. O ile cena kilograma tego produktu w sklepie waha się od 50 do 80 TL, to na rynku zaczyna się od 100 TL i sięga 300 TL. „Nie zebrano tu jeszcze wiśni napoleońskich. Wiśnie sprzedawane na rynku to produkty dostarczane do fabryk, nazywamy to „sokiem”, który eksportuje się od producenta za 30–35 lirów” – powiedział Fahri Kuğbolat, szef działu ds. Izba Rolnicza Konya Aksehir, jeden z ośrodków wiśni napoleońskich.
Koszt truskawek to 80 TL
Od producenta Truskawki kosztujące od 25 do 40 dl sprzedawane są na rynku w Stambule za 35 do 70 dl, a na rynku za 60 do 80 dl. Cena ta wzrasta do 100 lirów na rynku. Ertuğrul Zedef, przewodniczący Izby Rolniczej Konya Hüyük, dzieli truskawki na „wodne” i „stołowe” i mówi: „To, co nazywamy nawadnianiem, trafia do fabryk. Psują się one w ciągu 2-3 dni. Jednak truskawki stołowe są zbierane delikatniej , dzięki czemu można je przechowywać dłużej, a truskawki zbiera się delikatniej.” „Cena truskawek u producenta wynosi 25 TL, a cena truskawek stołowych to 40 TL. Ćwiartki truskawek sprzedawane są na targu lub na rynku za 60 TL, a to, co nazywamy pożywieniem stołowym, sprzedaje się za 100 TL. Od tego czasu truskawki to produkt łatwo psujący się, nożyczki nie są często otwierane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *