Ostrzeżenie ONZ dotyczące globalnego długu publicznego

się rozwinie

Dług publiczny w krajach rozwijających się rośnie dwukrotnie szybciej niż w krajach rozwiniętych. W szczególności w Afryce liczba krajów, w których stosunek długu do produktu krajowego brutto (PKB) przekracza 60%, wzrosła z 6 do 27 w latach 2013–2023.

Do 2023 roku dług publiczny w krajach rozwijających się gwałtownie wzrośnie, osiągając 29 bilionów dolarów. Ponad 75% tego długu pochodzi z krajów Azji i Oceanii, 17% z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a 7% z krajów afrykańskich.

Choć spłata zadłużenia stała się na całym świecie droższa ze względu na rosnące stopy procentowe, ma to nieproporcjonalnie negatywny wpływ na kraje rozwijające się. W 2023 r. kraje rozwijające się zapłaciły 847 miliardów dolarów odsetek netto, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu z 2021 r. Kraje te musiały pożyczyć na arenie międzynarodowej 2 do 4 razy więcej niż Stany Zjednoczone i 6 do 12 razy więcej niż Niemcy.

Minister Shimsek wymienił 10 pozycji! Oto pierwsza relacja w tym roku…

Ten szybki wzrost kosztów pożyczek ograniczył budżety krajów rozwijających się. 54 kraje rozwijające się, w tym prawie połowa z Afryki, miały obowiązek przeznaczyć co najmniej 10% środków publicznych na spłatę odsetek od zadłużenia.

Wysokie odsetki od kluczowych wydatków publicznych, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i działania w dziedzinie klimatu, przewyższają wzrost gospodarczy. W krajach rozwijających się, zamieszkiwanych przez prawie 3,3 miliarda ludzi, jedna trzecia zmuszona jest wydawać więcej na spłatę odsetek niż na obszary krytyczne dla rozwoju społecznego.

ONZ stwierdziła, że ​​światowy system finansowy nie jest w stanie sprostać potrzebom XXI wieku i że sytuacja ta stanowi poważne wyzwanie dla zrównoważonego rozwoju, a także podkreśliła potrzebę zwalczania wysokich kosztów zadłużenia i narastającego kryzysu zadłużeniowego. W celu przyspieszenia zrównoważonego rozwoju. Zauważył również, że należy znacznie zwiększyć przystępne długoterminowe finansowanie rozwoju i udostępnić krajom potrzebującym finansowanie w sytuacjach nadzwyczajnych.

READ  Erdoğan ukuł takie zdanie, że wszyscy ekonomiści jednogłośnie zapytali: „Co to jest ekwiwalent?”

ONZ nie jest zaangażowana w spłatę długów krajów rozwijających się ani służenie ich obywatelom. Głosować Nalegając, aby tego nie robili, wezwał do zmian w międzynarodowym systemie finansowym, aby zapewnić ludziom i planecie dostatnią przyszłość.

Czy EBC obniży stopy procentowe przed Fed?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *