Ostrzeżenie Hezbollahu od USA do Izraela: Żelazna Kopuła nie uniesie tego ciężaru

class=”medyanet-inline-adv”>

W miarę kontynuowania wysiłków dyplomatycznych mających na celu zakończenie izraelskiej wojny w Gazie istnieje obawa, że ​​rosnące napięcie między Izraelem a Hezbollahem otworzy drzwi do nowej wojny. Podczas gdy urzędnicy amerykańscy przekazali Izraelowi sygnał o „rosnącym napięciu”, amerykański serwis informacyjny Foreign Policy Analysis podał, że w przypadku możliwej wojny między Izraelem a Hezbollahem izraelskie systemy obrony powietrznej mogą mieć trudności z poradzeniem sobie z ilością wystrzeliwanych rakiet. Z Libanu.

W analizie podkreślono, że Hezbollah posiada około 130 000 rakiet zdolnych szybko pokonać słynny izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła i uderzyć w największe miasta kraju.

class=”medyanet-inline-adv”>

Żelazna Kopuła nie wystarczy

Według Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych (CSIS) Hezbollah jest groźniejszym wrogiem Izraela niż Hamas. Uważa się, że grupa szyicka stała się ostatnio najlepiej uzbrojonym podmiotem niepaństwowym na świecie, przy wsparciu Iranu, Syrii i Rosji. Urzędnicy amerykańscy obawiają się, że izraelski system obronny, Żelazna Kopuła, może nie być w stanie unieść ciężaru wojny totalnej z Hezbollahem. Urzędnicy Białego Domu, którzy rozmawiali z CNN, przekazali informację o sytuacji administracji Tel Awiwu. W oświadczeniu z 5 czerwca proirańska organizacja stwierdziła, że ​​uderzyła w baterię należącą do Żelaznej Kopuły w mieście Ramot Naftali na północy Izraela, i opublikowała kilka jej zdjęć.

Ostrzeżenie od BLINKEN

Stany Zjednoczone nie chcą, aby Izrael wdawał się w nowy konflikt z Hezbollahem w obliczu wzrostu napięcia, gdy libańska grupa bojowników szyickich przeprowadziła masowy atak rakietowy na Izrael w odpowiedzi na zabicie przez Izrael starszego dowódcy Hezbollahu Taleba Abdullaha. Departament Stanu USA ogłosił, że w czasie wojny w Gazie sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział izraelskim urzędnikom, aby unikali dalszych napięć z Hezbollahem w Libanie.

class=”medyanet-inline-adv”>

Wielowarstwowy system bezpieczeństwa

Oprócz samodzielnie opracowanej przez Izrael Żelaznej Kopuły kraj ma trzy inne systemy obrony powietrznej. Żelazna Kopuła jest używana przeciwko atakom krótkiego zasięgu. Proca Davida, opracowana do zwalczania zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, Arrow-2, która może dotrzeć do górnych warstw atmosfery, oraz Arrow-3, która może wydostać się poza atmosferę, to kolejne nogi obrony powietrznej. system.

READ  Najważniejsze wiadomości od prezydenta Erdogana na szczycie przywódców NATO — Najnowsze wiadomości z Turcji

Co jest w arsenale Hezbollahu?

Podczas ostatniej wojny Hezbollahu z Izraelem w 2006 roku większość jego arsenału rakietowego stanowiły rakiety niekierowane, ale obecnie organizacja ta dysponuje bardziej wyrafinowanym arsenałem. System posiada irańskie rakiety Fecr-3 o zasięgu 43 km i potężniejsze rakiety Fecr-5 o zasięgu 75 km. Hezbollah ma w swoim arsenale rakiety Jilsal-1 o zasięgu 160 km i ładunku 600 kg oraz swój flagowy model Jilsal-2 o podobnym zasięgu 210 km i zasięgu 600 km. Według oświadczenia przygotowanego przez izraelskie władze, arsenał rakietowy Hezbollahu obejmuje Fatah-110, wyprodukowany w Iranie pocisk balistyczny z globalnym systemem pozycjonowania (GPS) i zasięgiem od 250 do 300 km. Pocisk ten może przenosić także głowice bojowe o masie 500 kg. Zasięg, o którym mowa, wskazuje, że rakieta może dotrzeć do Tel Awiwu i poza miasto Tel Awiw.

class=”medyanet-inline-adv”>

Decyzja Erewania o uznaniu Palestyny

Rząd Armenii stał się ostatnim krajem, który uznał Palestynę, po rządach Norwegii, Hiszpanii, Irlandii i Słowenii. „To jedyny sposób, aby to zapewnić” – stwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii w oświadczeniu, zwracając uwagę na tragiczną sytuację humanitarną w Gazie, ataki na infrastrukturę cywilną, przemoc wobec ludności cywilnej i branie zakładników wśród ludności cywilnej. Rozwiązanie dwupaństwowe to takie, w którym Palestyńczycy i Izraelczycy mogą osiągnąć swoje uzasadnione cele.” „W oparciu o powyższe i potwierdzając swoje przywiązanie do zasad prawa międzynarodowego, równości, suwerenności i pokojowego współistnienia narodów, Republika Armenii uznaje Państwo Palestyna” – głosi oświadczenie ministerstwa.

class=”medyanet-inline-adv”>

Żadna z głównych potęg świata zachodniego nie uznaje Palestyny, chociaż około 140 krajów, czyli ponad dwie trzecie państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), uznaje Palestynę. Jednak niedawne uznanie Palestyny ​​przez niektóre kraje europejskie zostało opisane jako „zwycięstwo” z nadzieją, że może zwiększyć presję na wiodące mocarstwa europejskie, takie jak Francja i Niemcy.

READ  Trudne pytania dla Putina... Widzowie ekranu byli zszokowani

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *