Olbrzymie skały zmierzają do jądra Ziemi, a naukowcy badają, dlaczego…

Ten stan niekończących się zmian zostaje zakłócony przez nieznane. Nadal nie wiadomo, co zakłóca system znany jako konwekcja płaszcza.

Naukowcy nazwali to zjawisko „stagnacjami”. Zespół badawczy z University of Colorado Boulder uważa, że ​​znalazł wyjaśnienie tej dziwnej, zastałej tajemnicy.

„Możesz myśleć o tej konwekcji płaszcza jako o dużym silniku, który napędza wszystko, co widzimy na powierzchni Ziemi: trzęsienia ziemi, struktury górskie, tektonikę płyt, wulkany, a nawet ziemskie pole magnetyczne” – powiedział Shijiong, współautor badania.

Nowe badania wykazały, że formacja jest bardziej złożona niż wcześniej sądzono. Zjawisko to było badane przez wielu badaczy w ciągu ostatnich 10 lat, ale nie byli oni w stanie zrozumieć, dlaczego występują stagnacyjne warstwy.

Shijiong i badacz Wesh Mao, który opublikował nowe badanie, powiedzieli: „Około 660 kilometrów pod powierzchnią znajduje się ukryta warstwa materii, znajdująca się na granicy między górnym i dolnym płaszczem planety. tę głębokość, która nazywa się przejściem strefowym.

Zdarzenie to zaobserwowano na zachodnim Pacyfiku, u wschodniego wybrzeża Japonii i poniżej rowu Mariana.

W przeciwieństwie do stref subdukcji wokół Ameryki Północnej i Południowej, tylko te płyty subdukują w Azji, mówi Zhang. Korzystając z symulacji komputerowych globalnego systemu konwekcji płaszcza, naukowcy obliczyli zachowanie nieruchomych płyt w pobliżu Japonii i Filipin.

Zgodnie z modelowaniem, zespół sugeruje, że cienka warstwa mniej lepkiej skały utworzona między dwoma regionami przejściowymi płaszcza i litosfery oceanicznej przesunęła się w dół.

„Jeśli utworzysz słabą warstwę na tej głębokości, w jakiś sposób zmniejszona lepkość przejmuje ten obszar” – mówi Zhang.

Uważane za epickie czasy w naukach geofizycznych, uważa się, że formacje te zaczęły się 20 milionów lat temu. Naukowcy uważają, że ta blokada w płaszczu nie jest trwała. Jednak na razie nie ma na to dowodów.

READ  W agencji prasowej Bergama Ihlas rozpoczęły się „Targi Nauki”.

Źródło: Nauki o Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *