Okazuje się, że to właśnie sprawia, że ​​czujemy się obserwowani, nawet gdy nikogo nie ma w pobliżu!

Narażenie na szkodliwe media i problemy psychologiczne mogą uwypuklić, dlaczego ludzie podejrzewają, że ktoś ich obserwuje, nawet jeśli nikt tego nie robi. Dlaczego więc ludzie czują się obserwowani, choć nikt tego nie robi? Oto szczegóły…

Leslie Dobson, psycholog kliniczny i sądowy Ktoś był obserwowany Powiedział, że może być kilka powodów takiego uczucia. Te powody to; Jest to zjawisko powszechne i obejmuje narażenie na przerażające książki, filmy lub wiadomości; Nadwrażliwość i poważne zaburzenia psychiczne po stresującym lub traumatycznym wydarzeniu.

Ludzie są wrażliwi na to uczucie

W tym przypadku Leslie Dobson, „W cięższych przypadkach dana osoba może doświadczyć paranoi i nadmiernej czujności, często związanych z podstawowym stanem psychicznym lub fizycznym zaburzeniem mózgu”. powiedział.

Artykuł Harriet Dempsey-Jones, doktor neurologii poznawczej, sugeruje, że ludzki mózg posiada sieć neuronową przeznaczoną wyłącznie do przetwarzania wzroku.

Poczucie powierzchowności

Według badania przeprowadzonego w 2023 r. w czasopiśmie Frontiers in Psychology dla osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń, nadmierna czujność staje się mechanizmem obronnym, który zapobiega doświadczaniu stresu w przyszłości poprzez unikanie niebezpieczeństwa.

Według wiadomości Habertürk, psychiatra kliniczny z Kalifornii, dr. Alice Feller stwierdziła w swoim raporcie, że nie jest niczym niezwykłym, że ludzie myślą, że są obserwowani.

Należy zwrócić uwagę na wymiar paranoiczny

Problem pojawia się, gdy ktoś czuje się stale obserwowany lub ma paranoję z powodu zbyt długiego obserwowania. Na przykład objawy schizofrenii obejmują nadmierną czujność i paranoję, które mogą obejmować urojenia, że ​​ktoś cię obserwuje.

Paranoja u osób chorych na schizofrenię wiąże się z nieprawidłową aktywnością układu limbicznego – obszaru mózgu obejmującego ciało migdałowate i kontrolującego nasze reakcje emocjonalne i behawioralne związane z przetrwaniem, takie jak reakcja walki lub ucieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *