Odpowiedź Mehmeta Uçuma na wezwanie Özgüra Özela do „przedterminowych wyborów”: On pamięta konstytucję! – Wiadomości polityczne z ostatniej chwili

Podczas gdy przedwyborczy wystąpienia lidera CHP Özgüra Özela były kontynuowane, w dyskusji wziął udział główny doradca prezydenta, wiceprzewodniczący Rady ds. Polityki Prawnej Prezydenta Mehmet Uzum.

Uçum, do Agencji Anadolu, „Wczesna debata wyborcza” Napisał artykuł zatytułowany:

Mehmet Uzum, „Turcja poprzez debatę przedwyborczą próbuje odwrócić uwagę od swojego prawdziwego programu, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i prawo”. powiedział.

Artykuł Uçuma jest następujący:

Mehmet Uzum, główny doradca prezydenta i wiceprzewodniczący Prezydenckiej Komisji ds. Polityki Prawnej, napisał dla AA Analysis, dlaczego debaty dotyczące przedterminowych wyborów są w Turcji nierealne.

Po wyborach samorządowych, które odbyły się 31 marca 2019 r. i które nastąpiły po wyborach z 24 czerwca 2018 r., podjęto próby wprowadzenia do porządku obrad debaty o „przedterminowych wyborach”, co doprowadziłoby do przejścia na system prezydencki.

W trakcie ówczesnych dyskusji wielokrotnie powtarzano, że „nierealne jest oczekiwać przedterminowych wyborów w systemie prezydenckim, mającym doświadczenie systemu parlamentarnego”. W rzeczywistości wybory zaplanowane na 18 czerwca 2023 r. zostały przesunięte o miesiąc ze względu na święta i okoliczności sezonowe i odbyły się 14 maja 2023 r. Co więcej, „przedterminowe wybory” nie odbyły się tak, jak niektórzy oczekiwali. Wybory odbyły się w normalnym terminie, mimo że zostały przełożone o około miesiąc ze względów technicznych.

Pomimo tych doświadczeń, po wyborach parlamentarnych i prezydenckich, które odbyły się 14 i 28 maja 2023 r., po wyborach samorządowych, które odbyły się 31 marca 2024 r., powróciła do porządku obrad debata o „przedterminowych wyborach”.

Struktura konstytucyjna

Warto pamiętać o strukturze konstytucyjnej, aby umieścić debatę we właściwym kontekście.

Na początek zauważmy, że w nowej konstytucji nie ma koncepcji przedterminowych wyborów. Zarówno Prezydent, jak i Parlament wybierani są na kadencję trwającą 5 lat.

Jednakże w przypadku obu spółek okres ten nie jest okresem gwarantowanym, lecz elastycznym. Ponieważ w tym okresie może zostać podjęta decyzja o przedłużeniu wyborów parlamentarnych lub prezydenckich. Politycznymi i społecznymi konsekwencjami tego mogą być przedterminowe wybory. Ale jego znaczenie prawne i nazwa to odnowienie wyborów.

READ  Matt Ishbia finalizuje zakup Suns za 4 miliardy dolarów

W tym przypadku, omawiając tę ​​kwestię pod nazwą „przedterminowych wyborów”, co było koncepcją starego systemu, naturalnie tę kwestię postrzega się w kontekście przyczyn doświadczeń związanych z przedterminowymi wyborami w starym systemie. To sprawia, że ​​debata wyborcza z przestarzałymi argumentami jest całkowicie obca nowemu systemowi.

Z tego powodu debata powinna opierać się na koncepcji „odnowy wyborczej” oraz „w jakich warunkach społecznych, politycznych, ekonomicznych i prawnych możliwa jest odnowa wyborcza?” Należy zadać pytanie. W przeciwnym razie nie można prowadzić właściwej dyskusji w kontekście.

Należy zatem przyjrzeć się prawnie i faktycznie tej kwestii oraz ocenić, w jaki sposób zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu wyborów i jakie będą jej konsekwencje.

Odnowienie wyborów

Prezydent może podjąć decyzję o przedłużeniu wyborów, a podejmując tę ​​decyzję w trakcie pierwszej kadencji, rezygnuje z pozostałej części kadencji. Ponadto, jeśli ponownie wystartuje, podejmie ryzyko polityczne i społeczne, starając się zostać wybranym.

Jeżeli prezydent zdecyduje się na przedłużenie wyborów podczas drugiej kadencji, unieważnia pozostałą część kadencji i nie może ubiegać się o reelekcję.

Zatem wezwanie Prezydenta do powtórzenia wyborów jest decyzją wyjątkową, czyli ostateczną, która może zostać podjęta jedynie w najbardziej nadzwyczajnych okolicznościach i gdy nie ma innego wyjścia.

Jeśli Parlament zdecyduje się na przedłużenie wyborów, decyzję tę musi podjąć 360 przedstawicieli (stosunek 3/5). Oczywiście parlamentarzyści podejmujący taką decyzję muszą podjąć ryzyko polityczne i społeczne, jeśli chcą zostać wybrani ponownie. W związku z tym podjęcie tej decyzji przez Parlament byłoby wyjątkową sytuacją, ponieważ wymaga ona większości kwalifikowanej, a porozumienie można osiągnąć jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Biorąc pod uwagę, że w starym systemie nawet wcześniejsze decyzje wyborcze zwykłą większością głosów mogą być podejmowane pod pewnymi warunkami i trudnościami, można lepiej zrozumieć, jak trudne i wysoce wyjątkowe jest to w nowym systemie.

Rzekome fakty

Jakie niezwykłe i wyjątkowe okoliczności zaistniały w Turcji w obliczu tego systemu, że prezydent lub parlament zdecydował się na przedłużenie wyborów lub czy taka możliwość staje się realną opcją?

READ  Należy machać flagą TRNC

Przedstawiono dwa powody:

Pierwszy to wyniki wyborów lokalnych, drugi to skutki światowego kryzysu gospodarczego w Turcji.

W ogóle nie da się odczytać przesłania społeczeństwa w postaci żądania zmiany reżimu w wyborach samorządowych. Pomimo tych samych warunków gospodarczych i tragicznych warunków, jakie towarzyszyły trzęsieniu ziemi, 10 miesięcy temu ludzie wyraźnie wyrazili swoje zaufanie i wsparcie dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i Sojuszu Ludowego.

People’s Welfare Alliance zdobył większość w parlamencie. Prezydent Erdogan został wybrany w drugiej turze, zdobywając ponad 52 procent głosów.

Publiczne informowanie o warunkach gospodarczych jest powszechnie akceptowane w wyborach lokalnych. Dlatego oczekiwaniem społeczeństwa nie są przedterminowe wybory, ale poprawa koniunktury gospodarczej. oczekiwania społeczne; Rząd podejmuje kroki w celu rozwiązania problemów gospodarczych, a partie opozycyjne wspierają te kroki.

W związku z tym ani wyniki wyborów lokalnych, ani warunki gospodarcze nie stanowią w przekonujący sposób wystarczającego, dokładnego i odpowiedniego uzasadnienia przedterminowych wyborów.

Generalnie Turcja nie znajduje się w tym momencie w nadzwyczajnej sytuacji w zakresie funkcjonowania systemu politycznego, ani też nie stoi w obliczu wyjątkowej sytuacji wymagającej odnowienia parlamentu i rządu. W tym przypadku dyskusja o „przedterminowych wyborach” nie jest realistyczną dyskusją do 2028 roku, chyba że zaistnieją nadzwyczajne okoliczności i wyjątkowe okoliczności.

Na tym etapie mogłoby to otworzyć drogę prezydentowi Erdoganowi, który jest dla Turcji ogromnym atutem ze względu na doświadczenie przywódcze swojego kraju oraz silny i przyszłościowy wpływ polityczny na wiele kwestii światowych, do podjęcia ostatniej szansy w wyborach w 2028 r. . Jest to uważane za jedną z wyjątkowych okoliczności. Jest już jasne, że Sojusz na rzecz Dobrobytu Ludowego wykaże zaangażowanie w tej kwestii. Można przewidywać, że w parlamencie może nastąpić silna tendencja w tym kierunku. W normalnych okolicznościach oczekuje się jednak, że kwestia ta znajdzie się w porządku obrad do końca 2027 r. Jasne jest więc, że czas na tę kwestię jeszcze nie nadszedł.

READ  Wiadomość z ostatniej chwili...Przywódca organizacji przestępczej Barış Boyun złapany we Włoszech! Oświadczenie ministra Yerlikayi w sprawie operacji

Jaka jest rzeczywistość debaty przedterminowych wyborów?

Dlaczego więc dzisiaj podejmuje się tę debatę? To jest bardzo jasne; Podejmowany jest ruch ideologiczny, który ma zaszkodzić przewadze politycznej Turcji w zakresie stabilności do 2028 r. Celem Turcji jest odwrócenie uwagi od jej prawdziwego programu, zarówno gospodarczego, jak i prawnego, poprzez wysoce sztuczną debatę przedterminowymi wyborami.

Istotnym elementem jest także wykorzystywanie debaty przedwyborczej jako narzędzia tuszowania niezdolności partii opozycji do formułowania alternatywnych polityk i programów dotyczących kwestii wewnętrznych i zewnętrznych kraju, jego jałowości oraz ostrej rywalizacji między nimi.

Demokratyczna polityka i demokratyczna opinia publiczna nie mogą wpaść w te pułapki, ale je zrozumieć.

Nie należy o tym zapominać ze względu na strukturę nowego systemu; Warunki wcześniejszego przeprowadzenia wyborów, czyli wznowienia wyborów, powstają w taki sposób, że nikt nie zastanawia się, czy wybory należy odnowić; Raczej potrzeba odnowy i decyzja są akceptowane jako uzasadnione dla wszystkich.

Dlatego należy odłożyć na bok takie sztuczne i rozbieżne debaty i skupić się na programach i celach reform, których potrzebuje nasz kraj, zwłaszcza na nowej konstytucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *