Odkryto, że fusy z kawy wydłużają żywotność betonu – najświeższa wiadomość technologiczna

Naukowcy z Australii odkryli nową technologię, która sprawia, że ​​beton jest o 30 procent mocniejszy.

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT, Rozkład odpadów organicznych na składowiskach powoduje powstawanie metanu, który przyczynia się do globalnego ocieplenia – mówi.

Artykuł ukazał się niedawno w czasopiśmie Journal of Cleaner Production

„Zużyte fusy po kawie to jeden z rodzajów odpadów organicznych, które stanowią znaczną część odpadów organicznych trafiających na wysypiska. Dlatego konieczne staje się znalezienie rozwiązania w zakresie recyklingu, które umożliwi przekształcenie tych odpadów w cenny zasób” – napisali naukowcy. Powiedział.

W poprzednich badaniach sprawdzano wykorzystanie fusów kawy zamiast piasku do produkcji betonu, ale ogólnie stwierdzono, że zmniejsza to trwałość gotowego produktu.

Został wynaleziony w celu zwiększenia wytrzymałości betonu

Podgrzewając zmieloną kawę w środowisku beztlenowym, naukowcy rozłożyli niektóre składniki organiczne i uzyskali węgiel aktywny. Stwierdzono zatem, że grunty zwiększają żywotność betonu.

Dzięki temu uzyskano 30-procentową poprawę

W szczególności naukowcy ustalili, że podgrzanie gruntu do temperatury 350 stopni, a następnie zastąpienie 15 procent piasku w betonie powstałym materiałem doprowadziło do około 30-procentowej poprawy wytrzymałości na ściskanie.

Co roku w Australii marnuje się około 75 000 ton mielonej kawy

Sama Australia produkuje rocznie około 75 000 ton odpadów kawy mielonej, co wystarczy do przetworzenia 22 500 ton fusów kawowych na biowęgiel, czyli około 75 000 metrów sześciennych.

Tymczasem kraj produkuje około 72 000 milionów ton betonu rocznie. Składa się z około 40 procent piasku, a do zastąpienia pozostałych 15 procent potrzeba około 1,6 miliona metrów sześciennych betonu.

READ  Sztuczna inteligencja może tworzyć narzędzia „AI” bez udziału człowieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *