Odkryto zapach życia wiecznego… naukowcom udało się go odzyskać…

Jak podaje CNN, przeprowadzono nowe badania mające na celu rozwikłanie tajemnic procesów mumifikacji starożytnych Egipcjan, którzy wierzyli, że dusza powraca do ciała poprzez odrodzenie.

Naukowcy przeanalizowali zawartość maści w słoikach zwanych „kanopicznymi”, z których starożytni Egipcjanie pobierali z organizmu płuca, wątrobę, żołądek i jelita.

W tym kontekście w laboratorium zbadano pozostałości balsamu u podstawy dwóch baldachimu zawierające płuca i wątrobę księcia Senatne, przechowywane w Muzeum Augusta Kästnera w Niemczech.

Balsam zawiera niezbędne żywice

W wyniku analizy ustalono, że maść, która nie została szczegółowo opisana w tekstach starożytnego Egiptu, zawierała wosk pszczeli, mieloną gumę, żywicę oraz oleje roślinne i zwierzęce i uznano ją za maść z baldachimów. przygotowano z niewielkimi różnicami w zależności od cech przechowywanego narządu.

W maści wykryto kwas benzoesowy występujący w gumach i żywicach drzew i krzewów oraz „kumarynę” – substancję chemiczną występującą w grochu i cynamonie, wydzielającą zapach przypominający wanilię.

W słoiku, w którym przechowywano płuca Senetnae, znaleziono pachnące żywice z drzew żywicznych „Pistachia” lub „Damar”, pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej i subkontynentu indyjskiego.

Jeśli związek zawarty w maści pochodzi z żywicy „tammer”, naukowcy twierdzą, że szlaki handlowe używane przez starożytnych Egipcjan w XV wieku p.n.e. mogły być bardziej zaawansowane, niż wcześniej sądzono.

„Zapach życia wiecznego”

Po przeanalizowaniu zawartości badaczom współpracującym z producentami perfum udało się przywrócić oryginalny zapach balsamu, który określili jako „zapach życia wiecznego”.

Mumia Senedne, odkryta w Dolinie Królów w Luksorze przez Howarda Cartera w 1900 roku, była członkiem faraona II. Była mamką Amenhotepa i żyła około 1450 roku p.n.e.

Muzeum Moesgaard w Danii umożliwi zwiedzającym powąchanie balsamu na swojej nadchodzącej wystawie.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

READ  Algieria chce skorzystać z doświadczenia Turcji w zarządzaniu ryzykiem trzęsienia ziemi i katastrofami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *