Od neolitu do XXI wieku

Dokąd stąd zmierzają ludzie? Jak możemy odpowiedzieć na to pytanie? Nie poprzez powtarzanie schematów w naszych umysłach. Badając wydarzenia poza naszymi umysłami, malowidła jaskiniowe sprzed tysięcy lat, znaleziska archeologiczne, etapy historii i aktualne dane.

Mamy pracę, jak ją wykonać? Badania te są przeprowadzane przez osoby, których praca polega na studiowaniu i prowadzeniu badań. My też się uczyliśmy.

Nowe wydawnictwo Ismeta Bergena „Krótka historia cywilizacji ludzkiej” Jego książka jest jednym z takich opracowań. Werset książki „Przeszłość i przyszłość instytucji gospodarczych i społecznych”. (Publikacje Kitaba)

Pozwólcie, że wyrażę się jasno: znam bardzo niewiele osób, które potrafią czytać, badać i kategoryzować dane, które mi się podobają. Ismet Bergan był jednym z nich.

Czynnik nowoczesności

A co powiecie na te linie:

„To prawda, że ​​możemy mówić o „cywilizacji islamskiej” przed rewolucją przemysłową, ale ostatni historyczny nośnik tej cywilizacji, Imperium Osmańskie, zaczęło ją modernizować już od końca XVIII wieku. Co najmniej 300 lat temu dotarcie stąd tam nie było ani możliwe, ani realistyczne…”

Są ludzie w naszym kraju i na świecie, którzy przedwcześnie reagują na pojęcie „nowoczesności”. Ismet Bergen broni „modernizmu”, ale się nim nie przejmuje. Poniżej powyższych linii jest napisane:

„Od drugiej połowy XX wieku filozofia, którą nazywamy modernizmem, stanęła przed dwoma głównymi wyzwaniami, jednym od wewnątrz, a drugim od zewnątrz…”

rzucając wyzwanie nowoczesności od wewnątrz, „Postmodernizm”. Wyzwanie z zewnątrz „Totalny kapitalizm”Bergen, to jest drugie. „Poważniejszy” Mówi się, że tak. Porusza problemy demokracji. (Strony 248-249)

Od polowań do rewolucji naukowej

Książka Ludzkość „Polowanie i zbieractwo” Zaczyna się od epoki. Epoka neolitu (epoka kamienia brokatowego) „Matka wszystkich rewolucji” definiuje jako Pochodzi od rewolucji rolniczej do średniowiecza, rewolucji handlowej, renesansu, rewolucji naukowej, oświecenia i rewolucji przemysłowej do naszych czasów.

READ  Zidentyfikowano dwie kolejne ofiary ataków terrorystycznych z 11 września w USA – Breaking World News

Niektórzy geniusze pojawiają się i dokonują nowych wynalazków i odkryć… Nie, to nieprawda.

Pojawiła się potrzeba kalkulacji, zwłaszcza od czasów Sumerów, konieczne było mierzenie i rejestrowanie ilości towarów, magazynów, wielkości konsumpcji i wymiany, pór roku, podatków. W ten sposób rozwija się matematyka i pisanie.

W tym miejscu następujące wersety z Bergen ukazują zarówno naukowy sposób myślenia, jak i wyjście z akademickiego zapamiętywania:

„Wszystkich przedmiotów, łącznie z matematyką, należy uczyć przedmiotów z uwzględnieniem ich kontekstu…”

Kluczowy punkt „z kontekstem”To znaczy poprzez badanie powiązań przyczynowo-skutkowych.

W Europie, zwłaszcza wraz z rozwojem handlu, matematyka osiągnęła etap, w którym genialny Kopernik wyraził swoje matematyczne obserwacje i napisał, że Ziemia nie jest w środku, lecz inne planety krążą wspólnie wokół Słońca. Pogląd na wszechświat zmienia się całkowicie.

Po nich przyszli Galileusz i Kepler.

„Cechy trzech imion; „Wątpili we wszystko, co było im przedstawiane jako «prawda» i rozwijali «prawdę» poprzez swoją wiedzę i obserwacje”. (s.72)

Później genialni naukowcy, tacy jak Newton, Einstein, Bohr, Heisenberg, Schrödinger i „Upadek determinizmu!” przyszłość. (Strona 149)

Cywilizacja islamska

Bergena, „Podczas gdy w średniowieczu Zachód żył w ciemnościach, cywilizacja islamska osiągnęła swój szczyt” Wspomniał, że był na zewnątrz. Opisuje cztery wieki między Kindi w IX wieku a Ibn Rushdem w XII wieku jako szczyt. Oczywiście jest przed i po.

Imperium Osmańskie zajmuje w książce duże miejsce. Europa kwitła dzięki dobrze zorganizowanej gospodarce rolnej, ale jej zależność od rolnictwa załamała się w obliczu kupców i przemysłowców, a następnie rewolucji naukowej.

Należę do społeczności osmańskiej „feudalny” Ja tak nie mówię i pod tym względem różnię się od Bergena. Scentralizowane Imperium Osmańskie nie pozwalało na akumulację kapitału feudalnego. I tak jak powiedział Bergen „Centrum”Obserwatorium Taqiuddin powstało za jego zgodą i zostało zburzone na jego rozkaz.

Przypomnę wam to: Według nieżyjącego już Mehmeta Jensa, Europa rozwijała się w XIII wieku, począwszy od rewolucji handlowej… W czasach Sulejmana Wspaniałego Europa kontrolowała 4-5 razy większą gospodarkę osmańską. Imperium…

READ  Miesiąc Dhul Hajj rozpoczyna się dzisiaj! 10 Co to jest zul-hidżdża? Jakie jest znaczenie i znaczenie zul-hijjah?

To, czy kapitalizm rozwinął się w historii w celu wspierania handlu i przemysłu, jest rzeczywiście bardzo ważnym czynnikiem przy patrzeniu na wydarzenia. „Środowisko”Jest

Kieliszek Bergen z okresu republikańskiego „Pełny” i „Pusty” Pokazuje swoje strony i wyjaśnia.

Polecam książkę Bergena i polecam ją moim czytelnikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *