Nowy chip może zamienić smartfony w urządzenia rentgenowskie – najnowsze wiadomości naukowo-technologiczne

Dzięki różnym oprogramowaniu czy sprzętowi smartfony zyskują różne funkcje. Jedno z nich pochodzi od naukowców z Uniwersytetu Teksasu w Dallas i Uniwersytetu Narodowego w Seulu. Ten nowo opracowany chip może działać jak promieniowanie rentgenowskie. W przeciwieństwie do bardziej szkodliwych promieni rentgenowskich, wykorzystywane są sygnały o częstotliwości od 200 GHz (gigaherców) do 400 GHz. Dzięki temu, mimo że ma jakość rentgenowską, nie dzieje się żadna krzywda.

Pomysł polega na wykorzystaniu chipa do smartfonów, aby widział za pomocą telefonów stałe powierzchnie, podobnie jak promienie rentgenowskie.

Smartfony mają funkcję rentgenowską

Pierwsze badania wynalazku opisane w CBS News pokazano w 2022 roku. W zademonstrowanym odkryciu naukowcy pokazali, jak światło optyczne może przechodzić przez mgłę, kurz i inne nieprzeniknione bariery. Odbierając stąd odbite sygnały, chip był w stanie stworzyć obraz.

Chip rentgenowski to efekt ponad 15-letniej pracy dużego zespołu. Jednakże badanie jest wciąż na wczesnym etapie. Potrzebuje czasu, aby się rozwinąć i wprowadzić w życie.

W nadchodzących latach smartfony wyposażone w te chipy będą mogły z łatwością zajrzeć do kopert i paczek. Tego typu urządzenia mogą być nawet wykorzystywane przez szpitale do sprawdzania poziomu nawodnienia pacjentów. Jednak technologia wymaga, aby telefon trzymał oglądany obiekt w odległości nie większej niż półtora centymetra od urządzenia. Uniemożliwia to złośliwemu podmiotowi ucieczkę od celu poprzez ukradkowe wykorzystanie tej technologii do zaglądania do bagażu lub torby danej osoby w celu uzyskania danych osobowych.

READ  Gubernator Öksüz otworzył dla studentów możliwości szkolenia w zakresie oprogramowania i technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *