Nowe plany naukowców dotyczące Księżyca

Nowe plany naukowców dotyczące Księżyca

NASA została klientem

Program NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) będzie wykorzystywał bezzałogowe lądowniki do przeprowadzania pierwszych od ponad 50 lat eksperymentów naukowych NASA na Księżycu. W przeciwieństwie do poprzednich programów kosmicznych, program CLPS działa w oparciu o model partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym prace wykonują firmy komercyjne, a nie budują i obsługują lądowniki NASA. NASA zidentyfikowała prawie tuzin firm jako dostawców lądowników księżycowych. NASA kupuje miejsce na tych lądownikach na ładunki naukowe, a firmy projektują i budują lądowniki, ubezpieczają je i zawierają umowy na start z firmami rakietowymi. Tym razem NASA nie jest jedyną osobą podejmującą decyzję; Tylko jeden z klientów. Wystrzelenie pierwszych dwóch ładunków CLPS zaplanowano na pierwsze dwa miesiące 2024 r. Misja ładunku Astrobotics, wystrzelonego w styczniu, została przerwana z powodu problemów z paliwem. Następnie był ładunek Intuition Machines, którego uruchomienie zaplanowano na połowę lutego. NASA planuje dwa lub trzy lądowania rocznie przez kilka następnych lat.

Zostaną zebrane dane naukowe

ROLSES, czyli „Radiowave Observations of the Lunar Surface of the Photoelectron Sheath”, to program radioastronomiczny opracowany przez NASA w celu badania plazmy i warunków środowiskowych na powierzchni Księżyca. Urządzenie, zbudowane przez Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda należącego do NASA, zbiera różne dane naukowe poprzez obserwacje radiowe powierzchni Księżyca w niskiej częstotliwości. Na powierzchni Księżyca wiatr słoneczny uderza bezpośrednio w powierzchnię Księżyca, tworząc naładowany gaz lub plazmę. ROLSES mierzy tę plazmę za pomocą radioteleskopów o niskiej częstotliwości. Pomaga naukowcom lepiej zrozumieć warunki środowiskowe na powierzchni Księżyca i wpływ tych warunków na astronautów. Celem projektu ROLSES jest obserwacja fal radiowych o niskiej częstotliwości emitowanych przez Słońce oraz rozbłysków fal radiowych powstałych w wyniku fal uderzeniowych wiatru słonecznego. Obserwacje te pozwalają nam lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące na powierzchni Słońca i zbadać wpływ jego aktywności na Księżyc i Ziemię. Obserwując Ziemię z powierzchni Księżyca, Rollses opracowuje model poszukiwania oznak życia na egzoplanetach. Jeśli wykryte zostaną emisje takie jak emisje radiowe z Ziemi, oznaczałoby to, że planety posiadają pola magnetyczne, i pomogłoby określić, czy te pola magnetyczne są wystarczająco silne, aby podtrzymać życie. ROLSES będzie jednym z pierwszych radioteleskopów NASA na powierzchni Księżyca, torując drogę radioastronomii na Księżycu. Niewidoczna strona i południowy biegun Księżyca zapewniają ciche środowisko bez zakłóceń radiowych z Ziemi, co pozwala na bardzo precyzyjne obserwacje radiowe. Dane uzyskane przez ROLSES mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa astronautów na Księżycu i dla badania fal radiowych we wszechświecie. W rezultacie projekt ROLSES poszerzy naszą wiedzę naukową poprzez badanie warunków środowiskowych i struktury plazmy na powierzchni Księżyca, a także nada nowy wymiar badaniom radioastronomicznym w przestrzeni kosmicznej.

READ  Turecki naukowiec wyjaśnił badanie, które zapisze się w historii światowej medycyny: możemy je przeprowadzić w przyszłości

Nocny eksperyment elektromagnetyczny na powierzchni Księżyca (LuSEE-Night) przeleci obok Księżyca na początku 2026 roku. LuSEE-Night to pierwsza próba przeprowadzenia kosmologii na Księżycu. LuSEE-Night to innowacyjna współpraca pomiędzy NASA a Departamentem Energii. Dane zostaną przesłane z powrotem na Ziemię za pomocą satelity komunikacyjnego Lunar Pathfinder finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ponieważ Księżyc jest daleko do tyłu, a system radiowy jest cichy, jest to idealne miejsce do obserwacji astronomicznych. Podczas dwutygodniowej nocy księżycowej, która występuje co 14 dni, nie ma emisji ze Słońca ani jonosfery.

Kosmologia się rozpada

W rezultacie innowacyjne projekty, takie jak ROLSES i LuSEE-Night at the Biegun Południowy i tył Księżyca zapoczątkowują nową erę w eksploracji kosmosu. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu możliwe są na Księżycu unikalne badania naukowe, takie jak radioastronomia i obserwacje środowiskowe. Projekty te pozwolą zgromadzić cenne dane o Słońcu i egzoplanetach, co umożliwi nam badanie ciemnych wieków i struktur kosmologicznych we wszechświecie. Dostarczy także informacji niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa astronautom na Księżycu. Dane uzyskane za pomocą ROLSES i podobnych programów otworzą drzwi do ważnych odkryć, które pomogą nam zrozumieć nie tylko Księżyc i Układ Słoneczny, ale także szerszą kosmiczną strukturę i pochodzenie Wszechświata. Chociaż badania te otworzą nowe granice w nauce o kosmosie, wzmocnią ciekawość ludzkości wszechświatem i jej pasję odkrywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *