Nowe badanie naukowców: Pożary lasów mają również negatywny wpływ na mózg – najświeższa wiadomość ze świata

Amerykańskie badanie, którego wyniki zaprezentowano na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera, wykazało, że każdy mikrogram wzrostu intensywności narażenia na dym z pożarów lasów zwiększa ryzyko rozpoznania demencji o około 21 procent.

Naukowcy z uniwersytetów w Waszyngtonie i Pensylwanii przeanalizowali dokumentację zdrowotną 1,2 miliona dorosłych, którzy mieszkali w południowej Kalifornii w latach 2009–2019.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące jakości powietrza, aby obliczyć, jak bardzo ludzie byli narażeni na PM 2,5 (drobne cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra), które powodują zanieczyszczenie powietrza w okresie 3 lat.

Naukowcy zauważyli, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania demencji wzrosło o około 21 procent na każdy mikrogram wzrostu intensywności narażenia na dym z pożarów lasów i na każde 3 mikrogramy wzrostu intensywności narażenia na inne czynniki powodujące zanieczyszczenie powietrza. Szybkość rozwoju tej choroby wynosi 3 procent.

Naukowcy wykazali, że przedmiotowe dane oznaczają, że negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza wywołanego pożarami na funkcjonowanie mózgu jest większy.

Maria Carrillo, dyrektor naukowy Stowarzyszenia Alzheimera, nalegała, aby przeprowadzić więcej badań potwierdzających ustalenia, ponieważ w miesiącach letnich nasilają się pożary. Demencja częściej występuje u osób o niskich dochodach, które mają trudności z unikaniem niezdrowego powietrza, i jest to bardziej prawdopodobne.” To również jest ważne”. powiedział.

READ  Światowa populacja może spaść do 100 milionów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *