Niezwykłe słowa Paszyniana: „Nowa wojna z Azerbejdżanem jest bardzo możliwa” – Breaking World News

Premier Armenii Nikol Paszynian wydał oświadczenie w sprawie stosunków między Azerbejdżanem a Armenią.

Bashinyan, który w swoim raporcie wysoko ocenił możliwość nowej wojny z Azerbejdżanem, powiedział: „Jeśli porozumienie pokojowe nie zostanie podpisane i takie porozumienie nie zostanie ratyfikowane przez parlamenty obu krajów, nowa wojna jest z pewnością możliwa”.

Paszynian powiedział, że zarówno Zachód, jak i Rosja obwiniają się nawzajem, „zgodnie z logiką niektórych kręgów na Zachodzie, Rosja nie spełnia naszych oczekiwań, ponieważ nie wypełnia swoich zobowiązań. To samo mówi nam Rosja o Zachodzie”.

Azerbejdżan zrobił pierwszy krok w kierunku porozumienia pokojowego

Po drugiej wojnie karabaskiej Unia Europejska (UE), Stany Zjednoczone i Rosja prowadzą mediacje w celu rozwiązania konfliktu między Azerbejdżanem a Armenią. Azerbejdżan przedstawił Armenii pięciopunktowe porozumienie pokojowe, co stanowi pierwszy krok w kierunku przygotowania porozumienia pokojowego między obydwoma krajami. Chociaż Armenia zaakceptowała te ustępstwa, zadeklarowała gotowość do rozmów pokojowych. Jednak do tej pory w negocjacjach nie osiągnięto żadnego rezultatu. Napięcia między obydwoma krajami wzrosły po tym, jak Azerbejdżan ze względów bezpieczeństwa tymczasowo zamknął korytarz Lachin łączący Karabach i Armenię.

Propozycja Azerbejdżanu dotycząca 5 artykułów

5-punktowa propozycja traktatu pokojowego Azerbejdżanu dla Armenii polega na tym, że państwa uznają wzajemną suwerenność, integralność terytorialną, przekraczanie granic międzynarodowych i niezależność polityczną; Wzajemne potwierdzenie, że państwa nie mają wobec siebie roszczeń terytorialnych i że mają prawny obowiązek niewysuwania takich roszczeń w przyszłości; Unikać użycia siły i innych sytuacji, które zagrażają wzajemnemu bezpieczeństwu, niezależności politycznej i integralności terytorialnej oraz są niezgodne z celami Karty Narodów Zjednoczonych; Delimitacja granic i nawiązywanie stosunków dyplomatycznych; Obejmuje to otwieranie linii transportowych i komunikacyjnych, tworzenie innych odpowiednich sieci komunikacyjnych oraz współpracę w obszarach zainteresowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *