Niemcy chcą, aby kraje UE przestrzegały reguł fiskalnych – najświeższa wiadomość gospodarcza

Niemiecki minister finansów Christian Lindner złożył oświadczenie przed wejściem na posiedzenie Eurogrupy w Brukseli ministrów finansów państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), które posługują się walutą euro.

„Oczekuję, że każde państwo członkowskie UE będzie przestrzegać naszych reguł fiskalnych” – powiedział Lindner, który stwierdził, że w ich wspólnym interesie leży ochrona zdolności obsługi długu publicznego. powiedział.

Lindner, który stwierdził, że wszystkie rządy utworzone w przyszłości we Francji muszą przestrzegać unijnych zasad finansowych, zauważył, że kraje UE powinny unikać zwiększania długu publicznego i skupiać się na unii rynków kapitałowych.

Przewodniczący Eurogrupy Pascal Donohoe dodał: „Będziemy omawiać, jak zmniejszyć zadłużenie nawet po hiperinflacji i pandemii”. powiedział.

Donohoe, który zapowiedział, że omówią także odpowiednią politykę fiskalną na rok 2025 w strefie euro, powiedział, że podzieli się swoimi poglądami na temat przyszłości jednolitego rynku i konkurencyjności UE oraz tym, co oceni na spotkaniu. Bułgaria jest w trakcie przystąpienia do strefy euro.

Reguły fiskalne UE ograniczają deficyty i zadłużenie publiczne państw członkowskich. W normalnych okolicznościach deficyty budżetowe państw członkowskich nie powinny przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie powinien przekraczać 60 proc. PKB. W przypadku przekroczenia tych limitów należy zgłosić podjęte działania Komisji Europejskiej i podjąć skuteczne działania. Jednak znaczna część krajów UE nie przestrzega przepisów finansowych.

Kraje, które nie przestrzegają przepisów finansowych, mogą zostać ukarane grzywną po zakończeniu procesu dyscyplinarnego. Państwa członkowskie UE zdecydowały się jednak na zawieszenie tych przepisów w 2020 r. ze względu na pandemię Covid-19, co było kontynuacją wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz kryzysu energetycznego i inflacyjnego.

Warto zauważyć, że Francja nie zastosowała się do reguł fiskalnych i nie ograniczyła deficytu budżetowego. Deficyt budżetowy Francji wynosi 5,5 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *