Nie tylko my marzymy! Od kałamarnic po pająki – wszystkie stworzenia poruszają się podczas snu!

klasa=”cf”>

Zdolność do marzeń była kiedyś uważana za wyjątkową cechę ludzką. Jednak badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że zwierzęta też śnią, a więc mają wyobraźnię.

Oczywiście, chociaż nie możemy zadać pytania, czy zwierzęta śnią, obserwacje dostarczają danych o tym, że śnią.

Tak naprawdę debata na temat tego, czy zwierzęta śnią, sięga czasów starożytnych. Na przykład Arystoteles, jeden ze starożytnych myślicieli greckich, O historii zwierząt W jego pracy, „Wydaje się, że śnią nie tylko ludzie, ale konie, psy, woły, owce i wszystkie czworonożne zwierzęta. „Psy zdradzają to, co widzą w swoich snach, warcząc i szczekając”. Używał wyrażeń.

Chociaż jego metody badawcze odbiegały od współczesnych badań naukowych, Arystoteles mógł poprawnie ustalić, że inne stworzenia śnią.

klasa=”cf”>

W ostatnich latach badacze stosowali dwie różne metody badania tego problemu. Eksperci badający fizyczne zachowanie zwierząt podczas różnych faz snu badają również, czy aktywność ich mózgu podczas snu jest podobna do aktywności mózgu ludzkiego.

Ale co widzą we śnie stworzenia żyjące od głębin wody aż po szczyt ziemi? Naukowcy badają stworzenia, które nurkują w snach…

Badania naukowe trwają od 1965 roku

Naukowcy pogłębiając swoje badania nad snem w latach 60. XX wieku odkryli, że ludzie wykonują ciekawe „nieświadome” ruchy podczas snu REM. Ponieważ wcześniej sądzono, że mięśnie człowieka są nieaktywne podczas snu, pytanie, w jaki sposób te ruchy zachodzą, było w tamtych latach bardzo ważnym zagadnieniem.

W miarę jak naukowcy pogłębiali swoje badania na ten temat, poddali pod dyskusję bardzo stare pytanie: „Czy zwierzęta śnią?”

W 1965 roku, kiedy francuscy naukowcy usunęli „most Varoli”, który łączy pień mózgu kota z mózgiem, paraliż senny kota zniknął, kot zaczął chodzić i stał się agresywny.

READ  Naukowcy alarmują! Uważaj na chorobę jeleni zombie…

Oznacza to, że koty mogą robić te same rzeczy, gdy śpią, co po przebudzeniu. Na przykład, podczas gdy koty podczas snu polują na myszy lub owady, psy podczas snu przeglądają rzeczy związane z ich codziennymi zajęciami.

klasa=”cf”>

Pająki też wchodzą w fazę snu REM!

Ale skoro zwierzęta potrafią marzyć, czy nie powinny mieć szerokiej wyobraźni? Badania wreszcie szukają odpowiedzi na to pytanie.

klasa=”cf”>

Daniela Rössler, ekolog behawioralny z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech, w swoich badaniach na pająkach ujawniła, że ​​stworzenia te doświadczają procesu bardzo podobnego do snu REM. Daniela Rosler, „W naszych badaniach odkryliśmy, że kiedy te pająki śpią, wykazują cechy behawioralne związane ze snem REM. „Podobnie jak ludzie, oczy śpiącego pająka poruszają się w sposób losowy. powiedział.

Skoro więc sen REM jest etapem, w którym u ludzi pojawiają się sny, czy w mózgach pająków mogą pojawić się różne sny podczas snu REM?

klasa=”cf”>

W zeszłym roku w badaniach na 34 pająkach Roessler i jego współpracownicy odkryli, że zwierzęta te wchodzą w cykl REM podczas snu co 17 minut. W wyniku tego cyklu w jego oczach pojawiła się aktywność. Zaobserwowano także, że poruszały się przez całą noc w wyniku czynności związanych ze snami, regulując wydzielinę sieciową i próbując oczyścić się włosami na nogach.

Podobnie jest z materią

klasa=”cf”>

Roesler nie jest jedynym ekspertem myślącym o cyklach snu w świecie żywych. Naukowcy odkryli, że sen REM występuje u wielu gatunków. Wśród nich pająki, jaszczurki, ośmiornice i danio pręgowany potrafią wyrażać swoje sny podczas snu REM ze względu na swoje właściwości fizjologiczne.

Na przykład badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały dziwny wzór snu REM u ośmiornic i mątw. Jak wspomnieliśmy powyżej, podczas snu REM organizmy poruszają oczami szybko, a ramiona i nogi poruszają się mimowolnie. U mątwy zaobserwowano szybkie zmiany koloru ciała w fazie REM.

READ  1300-letni grobowiec budzi podziw naukowców

Teresa Iglesias, biolog behawioralny w Marine Biological Laboratory w Woods Hole w stanie Massachusetts, nagrała na wideo pół tuzina kałamarnic, aby dokładniej zbadać odkrycie.

Podczas testów naukowcy rejestrowali aktywność mątwy przypominającą fazę REM, która powtarzała się co 30 minut, i zaobserwowali ciągłe wybuchy koloru i wzoru na ich skórze podczas ruchów oczu.

Iglesias powiedział, że mózgi mątwy, które należą do rodziny głowonogów, bezpośrednio kontrolują ich ciała. „Aktywność mózgu tych stworzeń jest nieco szalona podczas cyklu snu”. powiedział.

Muchy przeplatają się z dwoma lub więcej okresami snu

Badania wykazały, że funkcje mózgu zwierząt znajdujących się głęboko w fazie innej niż REM są podobne do funkcji mózgu ssaków. Inne badanie wykazało, że podczas snu REM niektóre ryby wykonywały szybkie ruchy, podobne do tych, które miały miejsce na jawie.

Oznacza to, że różne gatunki wykształciły różne systemy snu na przestrzeni setek milionów lat. Wiadomo, że nawet muchy przeplatają się z dwoma lub więcej cyklami snu.

Inny interesujący eksperyment w tym kontekście przeprowadziła badaczka snu Gianina Anguarian z Instytutu Biologii Maxa Plancka i wydziału medycznego Uniwersytetu w Getyndze. Obserwacje ptaków, szczególnie w okresie godowym, pokazują, że ptaki próbujące przyciągnąć płeć przeciwną poprzez zaloty, robią to nadal podczas snu.

Przywodzi to na myśl pytanie, czy organizmy ponownie doświadczają tego, czego doświadczyły na jawie podczas cyklu snu.

„Nikt nie wie, jaka jest funkcja snu”

W rzeczywistości to, co dzieje się podczas cyklu snu REM, wciąż pozostaje tajemnicą dla świata nauki. Święty. Paul Shaw jest neurobiologiem na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis. „Nikt nie wie, jaka jest funkcja snu”. powiedział.

Jedna z najbardziej akceptowanych teorii głosi, że sen REM to faza, która pomaga mózgowi tworzyć i reorganizować pamięć.

READ  W szkole średniej Mujgan Serkhan Karakos odbył się wykład naukowy

Cykl REM wspomaga rozwój mózgu i pomaga usprawnić układ motoryczny organizmu. Według kilku teorii podczas tego cyklu mózg wydaje organizmowi polecenia mające na celu utrzymanie wymaganej temperatury ciała w stanie czuwania. Sen nie jest przerywany.

Niezależnie jednak od roli fazy REM Iglesias wierzy, że odkrycie jej u najbardziej odległych gatunków w królestwie zwierząt pomoże nam zrozumieć sen. Naukowcy nieustannie szukają wskazówek, które pozwolą rozwiązać tę zagadkę.

„Mają zdolność patrzenia na świat z własnej perspektywy”

Z drugiej strony neurobiolog Jerome Siegel, który bada naukę o śnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedział: „Niektóre z tych zwierząt mogą nie spać. „Zwierzęta mogą wykazywać podobne reakcje na siebie nawzajem, ale nie doświadczają tych samych cykli, ponieważ ich fizjologia nie jest taka sama” – powiedział.

Dawid M. Pena-Guzman, profesor filozofii na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco, „Rodzi to interesujące pytania dotyczące tego, czego doświadczają kałamarnice, pająki i wiele innych stworzeń podczas snu. „Ponieważ sny pojawiają się z perspektywy obserwatora, śniące zwierzęta muszą również posiadać zdolność widzenia świata z własnej perspektywy”. powiedział.

Guzmán dodał, że sny pokazują, że zwierzęta mają zdolności twórcze:

„Lubimy myśleć, że tylko ludzie mogą oddzielić się od tego świata. Musimy jednak pomyśleć trochę więcej o innych zwierzętach.

Artykuł ten został opublikowany w BBC Future O czym śnią zwierzęta?” we „Zwierzęta, które potrafią marzyć” Zestawione z jego esejów na temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *