Netanjahu ogłosił, że opóźni plany naprawy izraelskiego sądownictwa w związku z masowymi protestami

Jerozolima (CNN) Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że jego kontrowersyjne plany osłabienia sądownictwa zostaną opóźnione. Powszechne strajki i protesty doprowadził kraj do stagnacji.

Netanjahu powiedział, że odłoży drugie i trzecie głosowanie nad pozostałymi aktami prawnymi do czasu przerwy w Knesecie w kwietniu, aby „dać realną szansę na prawdziwą debatę”.

Podkreślił, że restrukturyzacja jest konieczna i powtórzył swoją krytykę odmowy szkolenia lub służby wojskowej w proteście przeciwko planowanym zmianom.

Powiedział, że decyzją naszego kraju jest odmowa.

Pierwotne propozycje wprowadziłyby najbardziej drastyczną zmianę w izraelskim systemie prawnym od czasu założenia kraju. Najważniejsze zmiany pozwoliłyby zwykłej większości w Knesecie na unieważnienie orzeczeń Sądu Najwyższego; Rząd Netanjahu dążył do zmiany sposobu wyboru sędziów i usunięcia niezależnych radców prawnych z ministerstw.

Ale miesiące protestów przeciwko planom zwróciły uwagę całego świata i wstrząsnęły krajem. Kryzys polityczny pogłębił się w niedzielę, kiedy biuro Netanjahu ogłosiło w zeznaniu podatkowym, że minister obrony Yoav Gallant został zwolniony.

W ciągu następnych kilku godzin społeczeństwo izraelskie zamarło, gdy narastał gniew wywołany ustawą. Netanjahu został potępiony przez swoich przeciwników i byłych premierów Izraela.

„Nigdy nie byliśmy bliżej upadku. Nasze bezpieczeństwo narodowe jest zagrożone, nasza gospodarka się rozpada, nasze stosunki zagraniczne są na najniższym poziomie w historii i nie wiemy, co powiedzieć naszym dzieciom o ich przyszłości w tym kraju Zostaliśmy przetrzymywani jako zakładnicy przez hordę ekstremistów bez hamulców i bez granic” – powiedział w Knesecie były premier Yair Labit.

Kiedy w zeszłym tygodniu starał się przeforsować swoją ofertę, rząd Netanjahu uchwalił ustawę utrudniającą obalenie premierów, którą krytycy potępili jako taktykę samozachowawczą.

Ostatecznym głosowaniem 61 do 47 Kneset zatwierdził ustawę, która pozwoliłaby premierowi lub rządowi większością dwóch trzecich głosów uznać prezydenta za niekwalifikującego się. Głosowanie Rady Ministrów musi zostać zatwierdzone większością głosów w Parlamencie.

READ  Dom Horrorów w Bursie! Zabił przyjaciela i przez 21 dni gwałcił swoją dziewczynę – w ostatniej chwili Türkiye News

Netanjahu, pierwszy izraelski premier, który pojawił się w sądzie w charakterze oskarżonego, jest sądzony za oszustwo, nadużycie zaufania i przekupstwo. Zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *