Naukowcy wykrywają tajemnicze sygnały radiowe z megaburz gigantycznego Saturna wysyłane z powrotem na Ziemię

Gigantyczne megaburze Saturna 100 lat temu wysłały tajemnicze „sygnały radiowe” na Ziemię, ogłosili naukowcy. Te głazy z radioaktywnymi śladami wpływają na planetę, pozostawiając naukowców zdezorientowanych, dlaczego.

Kiedy naukowcy zbadali Saturna, który zwykle wydaje się cichy na Ziemi, za pomocą radioteleskopu, planeta świeciła radioaktywnymi śladami sprzed 130 lat. Te sygnały radiowe, uzyskane za pomocą największej sieci radioteleskopów w Nowym Meksyku, zostały udostępnione w badaniu opublikowanym 11 sierpnia w czasopiśmie Science Advances.

Radioteleskopy ujawniły sygnatury chemiczne sześciu megaburz na Saturnie zarejestrowanych od 1876 roku; Odkryto również nową burzę. Te radioaktywne ślady często pojawiają się jako wysokie stężenia gazowego amoniaku.

Nadal nie jest jasne, dlaczego megaburze pozostawiają radioaktywne ślady. Saturn jest planetą gazową złożoną w około 94% z wodoru i 6% z helu. Ale są też inne substancje, takie jak metan i amoniak.

Żywotność tych megaburz i rozmiar ich otoczki wciąż pozostają tajemnicą dla naukowców. Megaburza w 2010 roku trwała do 200 dni, na przykład Saturn doświadcza megaburzy co 20-30 lat.

Chociaż sygnały radiowe zaskoczyły naukowców, odkrycie było w rzeczywistości ważnym krokiem w kierunku lepszego zrozumienia Saturna. Naukowcy biorący udział w tym badaniu zauważają, w jaki sposób obserwacje radiowe mogą pomóc w zrozumieniu czynników, takich jak dynamiczne procesy planetarne, zmiany chemiczne i tworzenie się chmur.

Cheng Li, adiunkt na Uniwersytecie Michigan, mówi, że odkrycie przesunie granice zrozumienia planet pokrytych gazem. Odkrycie pomoże spojrzeć na teorię huraganów z szerszej perspektywy, aby zrozumieć mechanizmy największych burz w Układzie Słonecznym.

READ  Odkryto zapach życia wiecznego... naukowcom udało się go odzyskać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *