Naukowcy tworzą obecnie sztuczny ludzki embrion z bijącym sercem

Sztuczny narząd, stworzony z ludzkich komórek macierzystych bez potrzeby stosowania komórek jajowych, plemników czy zapłodnienia, zawiera niektóre komórki i struktury, które normalnie pojawiają się w trzecim i czwartym tygodniu ciąży.

Te modele zarodków mogą dostarczyć ważnych wskazówek co do biologicznych przyczyn zaburzeń genetycznych i nawracających poronień, podobnych do tych we wczesnych stadiach rozwoju człowieka.

Z drugiej strony organizmy hodowane w laboratoriach są zakazane w wielu krajach. Dlatego badanie porusza również poważne kwestie etyczne i prawne.

Jednak ten model został specjalnie zaprojektowany bez tkanek tworzących łożysko i woreczek żółtkowy u naturalnego płodu. Więc teoretycznie jest mało prawdopodobne, aby stał się płodem.

Zespół stojący za badaniem twierdzi, że ten środek sprawia, że ​​model jest etycznie kontrowersyjny, nawet jeśli bicie serca jest słyszalne.

Dr z Gurdon Institute, University of Cambridge. Jitesh Newpane powiedział: „To nie są embriony, w rzeczywistości nie próbujemy stworzyć embrionu. Chcę to podkreślić”.

„To tylko modele, które można wykorzystać do badania niektórych aspektów rozwoju człowieka”.

Mimo to Newbane mówi, że widok komórek migoczących pod mikroskopem jest przerażający.

Naukowiec kontynuował:

To było dla mnie za dużo. Ludzie stają się emocjonalni, gdy widzą bicie serca.

Naukowcy faktycznie zamierzają wykorzystać te zarodki do zbadania potencjalnych problemów podczas ciąży.

Większość ciąż kończy się na wczesnym etapie rozwoju płodu. Dlatego modele te mogą pomóc zrozumieć, dlaczego wiele ciąż kończy się niepowodzeniem.

Wśród naukowców trwa wyścig o stworzenie takich modeli zarodków.

W zeszłym tygodniu oddzielny zespół badawczy stworzył model ludzkiego embrionu przy użyciu komórek macierzystych.

Z drugiej strony prof. Embriony stworzone przez Magdalenę Żernicką-Goetz i jej współpracowników nie miały bijącego serca. Ten model obejmuje tylko komórki tworzące łożysko, woreczek żółtkowy i zarodek.

„Są naprawdę ekscytujące, ponieważ wyglądają jak ludzkie embriony” – powiedziała Zernicka-Coetz.

READ  Wielki przełom w CERN: zbadane zostaną ukryte cząstki wszechświata

Niezależny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *