Naukowcy przewidują, że rak prostaty podwoi się w ciągu 20 lat

Naukowcy przewidują, że rak prostaty podwoi się w ciągu 20 lat

Z raportu Lancetu wynika, że ​​w ciągu najbliższych 20 lat liczba nowych przypadków raka prostaty na świecie podwoi się. Jako powód podaje się fakt, że biedne kraje nadążają za starzeniem się krajów bogatych.

„Nasze ustalenia sugerują, że liczba nowych pacjentów wzrośnie z 1,4 miliona w 2020 r. do 2,9 miliona w 2040 r.” – podało czasopismo medyczne na podstawie badania zmian demograficznych.

Naukowcy twierdzą, że wzrost liczby przypadków jest powiązany ze wzrostem średniej długości życia na całym świecie i zmianami w piramidzie wieku.

Rak prostaty to najczęstszy rodzaj nowotworu u mężczyzn, stanowiący około 15 procent przypadków. Zwykle pojawia się po 50. roku życia i staje się częstsza wraz z wiekiem mężczyzn.

Naukowcy twierdzą, że wraz ze wzrostem średniej długości życia w krajach rozwijających się rośnie liczba przypadków raka prostaty.

Podkreślili, że polityka zdrowia publicznego nie wpływa na zmiany takie jak rak płuc czy choroby serca.

Na przykład czynniki genetyczne znacznie rzadziej powodują raka płuc niż palenie. Zidentyfikowano związek z wagą, ale nie wiadomo jeszcze, czy jest to bezpośrednia przyczyna raka prostaty.

Naukowcy zauważyli również, że władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną powinny zachęcać do wczesnych badań przesiewowych w krajach rozwijających się, ponieważ choroba jest często diagnozowana zbyt późno, aby zapewnić skuteczne leczenie.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn w 112 krajach i stanowi 15% wszystkich nowotworów. W artykule przedstawiamy prognozy zachorowań na raka prostaty do roku 2040 w oparciu o dane dotyczące globalnych zmian demograficznych i rosnącej średniej długości życia. Z naszych ustaleń wynika, że ​​będzie to roczny wzrost z 1,4 mln w 2020 r. do 2,9 mln w 2040 r.

Same zmiany stylu życia lub interwencje w zakresie zdrowia publicznego nie mogą zapobiec wzrostowi liczby przypadków, dlatego rządy muszą przygotować strategie radzenia sobie z tym wzrostem. Prognozujemy trendy w zakresie raka prostaty i związanej z nim śmiertelności (zakładając brak zmian w leczeniu) na najbliższe 10–15 lat i przedstawiamy zalecenia, jak rozwiązać te problemy.

READ  10 klasycznych filmów science fiction, w których bohaterowie podejmują głupie decyzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *