Naukowcy opracowali małego, żywego robota, który może pomóc w leczeniu ran i uszkodzonych tkanek

Według CNN naukowcy z Tufts University i Harvard University wykorzystali w swoich badaniach komórki oskrzeli uzyskane od dorosłych dawców w różnym wieku i różnej płci.

Za pomocą tych komórek naukowcy stworzyli maleńkie żywe roboty, które, jak się uważa, pomagają leczyć rany i uszkodzone tkanki.

Ta praca naukowców opiera się na pierwszych żywych robotach zwanych „xenobotami”.

Naukowcy twierdzą, że ich ostatecznym celem jest odpowiedź na pytanie, czy antropoboty można wykorzystać w zastosowaniach medycznych.

W tym kontekście badacze sprawdzili także, czy maleńkie roboty poruszały się, aby „odtworzyć uszkodzenia” w ludzkich neuronach „nośnych ze złomu”, hodowanych w środowisku laboratoryjnym.

Choć naukowcy nie rozumieją jeszcze mechanizmu gojenia, twierdzą, że w uszkodzonym obszarze neuronów wyrosły „czonogi”.


„Anthrobot” ma podpis tureckiej kobiety-naukowca

Gizem Gümüşkaya, doktorant na Uniwersytecie Tufts i jeden z autorów badania, stwierdził, że zdolność komórek oskrzeli do zapewnienia motoryki i względnej łatwości dostępu sprawiła, że ​​badania stały się priorytetem.

Gümüşkaya, który przeprowadził eksperymenty dotyczące składu chemicznego etapów wzrostu komórek oskrzeli, odkrył wzór włosów pokrywających skupiska komórek patrząc na zewnątrz.

„Nic się nie wydarzyło pierwszego, drugiego, czwartego i piątego dnia, ale jak to zwykle bywa w biologii, siódmego dnia nastąpiła szybka zmiana” – powiedziała Gumuskaya. powiedział.

„Siódmego dnia rzęski były odwrócone do góry nogami i na zewnątrz” – stwierdziła Gümüşkaya, która porównała ruch w skupisku komórek do „nowo kwitnącego kwiatu”. Dokonał swojej oceny.

Gümüşkaya powiedział: „W naszej metodzie każdy antropomorf wyrasta z pojedynczej komórki”. Powiedział.

Badania wykazały, że komórki oskrzeli pokryte włoskowatymi wypustkami zwanymi „rzęskami”, które falują tam i z powrotem, wypychają małe cząsteczki, które przedostają się do dróg oddechowych w płucach. .


„Antropoci” mogą żyć do 60 dni

Profesor Michael Levine, jeden z autorów badania, stwierdził, że to samoorganizacja komórek czyni „ludzkie owady” wyjątkowymi.

READ  Kultura Tatarów krymskich omawiana na XXI Międzynarodowym Tureckim Światowym Kongresie Nauk Społecznych

Levin powiedział, że wielu naukowców opracowało roboty biologiczne, ale powstają one w wyniku ręcznego „wysiewu” komórek, aby mogły żyć w skonstruowanych formach.

Tymczasem „Anthropots” byli w stanie przetrwać w środowisku laboratoryjnym do 60 dni.

Wyniki badań publikowane są w czasopiśmie „Advanced Science”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *