Naukowcy ogłaszają optymalną liczbę kroków dziennie, aby zrównoważyć brak aktywności

W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy ogłosili, ile kroków powinien codziennie wykonywać normalny i zdrowy człowiek.

Prawdopodobnie słyszałeś, że dorośli powinni robić 10 000 kroków dziennie. Chociaż to uniwersalne podejście niesie jasny komunikat, nie bierze ono pod uwagę różnorodności stylów życia i ciał ludzi.

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że nawet osoby prowadzące najbardziej siedzący tryb życia mogą uchronić się przed szkodliwymi skutkami siedzenia, dodając więcej kroków do swojego dnia.

Wiemy, że siedzący tryb życia jest coraz bardziej powszechny i ​​wiąże się z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia (CVD), większym ryzykiem raka i cukrzycy oraz krótszą średnią długością życia. Ponadto ryzyko to jest mniejsze w przypadku osób, które chodzą szybciej i wykonują więcej kroków.

Jednak do tej pory nie było jasne, czy osoby prowadzące bardziej siedzący tryb życia mogą zrównoważyć to niebezpieczne ryzyko dla zdrowia codzienną aktywnością.

Nowe badanie wykazało, że u osób, które robiły więcej kroków i rzadziej siedziały, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a nawet przedwczesnej śmierci było mniejsze. Naukowcy podkreślają, że pracownicy biurowi nie są więc całkowicie skazani na zagładę, ale nadal ważne jest, aby ogólnie starać się ograniczać czas siedzenia.

„To w żadnym wypadku nie jest karta umożliwiająca wyjście z więzienia dla osób, które zbyt długo prowadzą siedzący tryb życia” – powiedział Matthew Ahmadi, naukowiec zajmujący się zdrowiem populacji na Uniwersytecie w Sydney w Australii.

„Ma jednak ważny przekaz dotyczący zdrowia publicznego, że wszelki ruch jest ważny i że ludzie mogą i rzeczywiście równoważą skutki zdrowotne nieuniknionego siedzenia, zwiększając dzienną liczbę kroków”.

Ahmadi i współpracownicy przeanalizowali dane od 72 174 ochotników, którzy wnieśli wkład do brytyjskiego Biobanku – dużego, długoterminowego zbioru danych utworzonego w 2006 roku, który w sposób ciągły śledzi wskaźniki zdrowia uczestników przez co najmniej 30 lat.

Każdy uczestnik objęty badaniem posiadał średnio 6,9 lat danych dotyczących zdrowia publicznego. Uczestnicy nosili akcelerometry na nadgarstku przez siedem dni i liczyli poziom swojej aktywności fizycznej, na przykład liczbę zwykle wykonywanych kroków i ilość czasu, jaki zwykle spędzali w pozycji siedzącej.

READ  Lenin lub Mao powiedzieli... (Kto powinien upaść, jeśli nie Turcja?)

Średni czas siedzenia każdego dnia wynosił 10,6 godziny, więc osoby, które spędzały więcej niż ten czas, uznano za osoby prowadzące wysoki siedzący tryb życia, a osoby spędzające mniej godzin za osoby prowadzące niski siedzący tryb życia.

Do badania nie włączono uczestników, którzy przez pierwsze dwa lata brali pod uwagę zły stan zdrowia, zatem wnioski na ogół dotyczą tylko tych osób, które przez pierwsze dwa lata uwzględniono w badaniu, które ogólnie cieszyły się dobrym zdrowiem. Nie jest jasne, czy dane obejmowały uczestników niepełnosprawnych, które miały wpływ na liczbę kroków.

Zespół odkrył, że 9 000–10 000 kroków dziennie idealnie pomaga w walce z bardziej siedzącym trybem życia, zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia o 21% i ryzyko śmierci o 39%.

Naukowcy odkryli, że 50 procent korzyści zaczęło się od wykonywania od 4000 do 4500 kroków dziennie, niezależnie od czasu trwania braku aktywności.

Ahmadi i współpracownicy doszli do wniosku: „Każdy codzienny krok powyżej 2200 kroków dziennie wiązał się z coraz krótszym czasem siedzenia w pozycji siedzącej i śmiertelnością oraz występowaniem chorób sercowo-naczyniowych”.

„Wykonywanie od 9 000 do 10 000 kroków dziennie zmniejsza śmiertelność i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wśród uczestników prowadzących siedzący tryb życia”.

Ten tekst NaukowiecOpublikowane w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *