Naukowcy odkryli, że szympansy „mówią” tak samo jak ludzie

Szybki taniec rozmów twarzą w twarz nie jest czymś wyjątkowym dla nas, ludzi. Chociaż szympansy na ogół wolą gesty od dźwięków, nowe badanie wykazało, że ich komunikacja jest tak samo szybka jak nasza i odzwierciedla podobne wzorce kulturowe.

Międzynarodowy zespół badawczy monitorujący czas gestów w populacji dzikich szympansów w Afryce Wschodniej odkrył, że reakcje zatrzymywały się nawet na sekundę. Niektóre reakcje są niemal natychmiastowe, szympansy przerywają sobie nawzajem tak, jak przerywamy zawziętą kłótnię.

„Odkryliśmy, że gesty szympansów i czas wykonywania czynności przez ludzi były podobne i bardzo szybkie” – mówi etolog Cal Patihy z Uniwersytetu St Andrews w Wielkiej Brytanii.

Oznacza to, że sposób, w jaki się komunikujemy, mógł pojawić się na początku naszej historii ewolucyjnej, zanim nasi najbliżsi krewni, ludzie i szympansy, rozdzielili się miliony lat temu.

Badając ponad 8500 przykładów gestów 252 pojedynczych szympansów, Badihi i jego współpracownicy odkryli, że działania szympansów nie tylko przypominają komunikację międzyludzką, ale także odzwierciedlają różnice w komunikacji między ich kulturami.

„Odkryliśmy niewielkie różnice między różnymi populacjami szympansów, co ponownie odpowiada temu, co widzimy u ludzi z niewielkimi różnicami kulturowymi w tempie mówienia: w niektórych kulturach mówcy są wolniejsi lub szybsi” – mówi Badihi.

Naukowcy zaobserwowali, że szympansy Kanyawara z Ugandy mówią szybciej niż szympansy Sonzo żyjące w pobliskim lesie Budongo.

„W przypadku ludzi „wolno” reagują Duńczycy, a u szympansów wschodnich jest to populacja Sonzo w Ugandzie” – mówi Catherine Hobeiter, dyrektor Uniwersytetu St Andrews.

Poprzednie badania wykazały także inne podobieństwa w sposobach, w jakie się komunikujemy. Na przykład, tak jak nasze słowa tworzą zdania, aby przekazać znaczenie, szympansy łączą krótkie, często używane gesty, tworząc dłuższe sekwencje znaczeń.

Naukowcy chcą dowiedzieć się więcej na temat tego, co te szympansy do siebie mówią i podejrzewają, że wiele gestów może być prośbami. Naukowcy zidentyfikowali już 58 różnych wersji gestu „zabawy się” używanego przez szympansy na wolności.

„Komunikacja pomaga szympansom unikać konfliktów i koordynować swoje działania. „Ich gesty pozwalają im komunikować się na małe odległości, aby osiągnąć swoje bezpośrednie cele społeczne” – powiedział.

READ  Rozwiązanie problemu marnowania wody przez młode umysły poprzez warsztaty pokolenia nauki

„Tak więc jeden szympans może zasygnalizować drugiemu, że chce jedzenia, a drugi może mu go dać lub odwzajemnić się, sygnalizując mu, aby odszedł, jeśli czuje się mniej hojny”.

W jednej z obserwacji szympans o imieniu Monica wyciągnęła rękę po fizycznej konfrontacji z innym szympansem o imieniu Ursus. Ursus wyciągnął rękę i pokazał, jak gestami można przywrócić harmonię.

Tak więc, choć nadal istnieje wiele widocznych różnic między językiem szympansów i językiem ludzkim, u podstaw obu systemów zdają się leżeć te same zasady.

„Nadal nie wiemy, kiedy i dlaczego te struktury mowy wyewoluowały” – mówi Hobiter. „Odpowiedź na to pytanie wymaga interakcji z odległymi gatunkami, „abyśmy mogli dowiedzieć się, czy są to cechy charakterystyczne dla małp człekokształtnych, czy cechy wspólne z innymi gatunkami społecznymi, takimi jak słonie czy wrony”.

Ten tekst NaukowiecOpublikowane w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *