Naukowcy odkryli, że sztuczne słodziki uszkadzają nasze DNA

Sztuczne słodziki

W niedawnym badaniu naukowcy z North Carolina State University odkryli, że substancja chemiczna w najczęściej używanych sztucznych słodzikach może rozkładać nasze DNA.

To sukraloza, słodzik o zerowej kaloryczności, który według FDA jest 600 razy słodszy niż cukier.

Chociaż sukraloza pomaga zmniejszyć kalorie, wykazano, że ma negatywny wpływ na jelita.

„Niezależne badania naukowe pokazują, że spożywanie sukralozy może uszkadzać błony komórkowe w jelitach i powodować zespół jelita drażliwego” – powiedziała Susan Schiffman, profesor nadzwyczajny na North Carolina State University, która kierowała badaniami. Kiedy sukraloza jest wystawiona na działanie komórek wyściełających ściany jelit, uszkadza wiązania, które utrzymują te komórki razem, powodując nieszczelność jelita. Nieszczelne jelito jest problematyczne, ponieważ kał, który normalnie jest wydalany z organizmu, jest wchłaniany do krwioobiegu z jelit.

W badaniach na ludziach i zwierzętach wykazano, że spożycie sukralozy zaburza normalną równowagę bakteryjną w jelitach i niekorzystnie zmienia stężenie glukozy i insuliny we krwi oraz wytwarza chloropropanole podczas gotowania.

W badaniu Schiffman i jego zespół odkryli, że substancje chemiczne zawarte w sukralozie głębiej wpływają na nasze komórki, uszkadzając nasze DNA.

Właściwości toksykologiczne i farmakologiczne 6-octanu sukralozy i jego macierzystej sukralozy: W trybie badań laboratoryjnych Oceny przesiewowe

Celem pracy było określenie właściwości toksykologicznych i farmakologicznych 6-octanu sukralozy, strukturalnego analogu syntetycznej substancji słodzącej sukralozy. Sukraloza-6-octan jest półproduktem i zanieczyszczeniem w produkcji sukralozy, a ostatnie komercyjne próbki sukralozy zawierają do 0,67% sukralozy-6-octanu. Badania przeprowadzone na gryzoniach wykazały obecność 6-octanu sukralozy w nawet 10% próbek kału w porównaniu z sukralozą, co sugeruje, że sukraloza jest również acetylowana w jelicie. Test MultiFlow®, zestaw do wysokoprzepustowego badania genotoksyczności oraz test mikrojądrowy (MN) wykrywający uszkodzenia cytogenetyczne wskazują, że octan sukralozy-6 jest genotoksyczny. Mechanizm działania scharakteryzowano jako klastogenny (powodujący pękanie nici DNA) za pomocą testu MultiFlow®.

READ  Lekcja naukowa od Aziza Shankara na temat kraju i polityki w 8 pozycjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *