Naukowcy odkryli szósty smak, który potrafi wykryć nasz język

Pięć podstawowych smaków: słodki, kwaśny, słony, gorzki i umami to znane doznania smakowe. Naukowcy odkryli jednak, że chlorek amonu stosowany w niektórych skandynawskich cukierkach może stymulować ten sam receptor w języku, który wykrywa kwaśność. To intrygujące odkrycie poszerza naszą tradycyjną wiedzę o smaku.

Naturalna komunikacja Badanie opublikowane w czasopiśmie Science wykazało, że chlorek amonu odpowiada za zakwaszanie żywności. OTOP1 Pokazuje, jak oddziałuje z białkiem. Oprócz stymulacji OTOP1 naukowcy odkryli, że chlorek amonu zmienia pH wewnątrz komórek smakowych, powodując przepływ większej ilości jonów wodorowych przez receptor.

Główny autor badania pochodzi z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Dr. Emilia LimanChlorek amonu jest bardzo silnym induktorem OTOP1 i dodał: „Jeśli mieszkasz w krajach skandynawskich, znasz i prawdopodobnie lubisz ten smak”.

Chlorek amonu, podobnie jak solona lukrecja, jest popularnym składnikiem cukierków w niektórych krajach skandynawskich. Sól ta ma wyraźny smak, który dla jednych jest przyjemny, dla innych odrażający. Odkrycie podkreśla znaczenie badań mających na celu zrozumienie wpływu chlorku amonu na smak.

Zespół prowadzący badania zbadał białko OTOP1 hodując komórki ludzkie w laboratorium. Mierząc reakcje elektryczne komórek, odkryli, że istnieje receptor dla smaku zarówno kwaśnych pokarmów, jak i chlorku amonu. Eksperymenty na myszach również potwierdziły ten wniosek. Chociaż myszy z OTOP1 wykazywały wrażliwość na słoną wodę, taką reakcję zaobserwowano u myszy pozbawionych OTOP1.

Stwierdzono również, że różne gatunki wykazują różną wrażliwość na chlorek amonu. Kiedy porównano reakcje komórek ludzkich, mysich i żabich, stwierdzono, że komórki żab są bardziej wrażliwe niż komórki ludzkie i mysie.

Badanie to pomaga nam lepiej zrozumieć złożoność smaku i jego wpływ na nasze preferencje żywieniowe. Dodaje nowy wymiar naszej wiedzy o smaku udowadniając istnienie szóstego zmysłu smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *