Naukowcy odkryli psychologiczne przyczyny samotności

Naukowcy przeprowadzili ważne badania dotyczące psychologicznych przyczyn samotności. W badaniu przeprowadzonym przez czasopismo naukowe Frontiers of Social Psychology zbadano możliwe przyczyny samotności. Początkowo badania wykazały, że to uczucie wynika z potrzeby przynależności. Jednak nowy raport w tej sprawie pokazuje, że prawda jest bardziej skomplikowana.

Badania przeprowadzone przez naukowców pracujących na Uniwersytecie Michigan Koncentruje się na dwóch podstawowych potrzebach relacji społecznych. Mówi się, że pierwszą z nich jest zdolność człowieka do nawiązywania kontaktu z innymi i wspólnego życia. Po drugie, ludzie żyją według własnych zasad i dążą do osobistych celów.

W badaniu wzięło udział 8 tys. 500 osób

Naukowcy, którzy w latach 2009–2021 badali w Irlandii próbę 8500 osób w wieku od 49 do 80 lat, zidentyfikowali takie czynniki, jak zdrowie, relacje i sytuacja finansowa, które były powiązane z psychologicznymi przyczynami samotności.

Oprócz poziomu samotności badacze zadali uczestnikom także pytania dotyczące ich interakcji z innymi ludźmi, tego, w jakim stopniu wnieśli wkład w swoje życie i czy mieli wolę w swoim życiu. Naukowcy opublikowali następujące oświadczenie:

„Samotność jest zawsze interpretowana jako niespełnienie potrzeb związanych z więzią. Jednak jednostki potrzebują także sprawstwa, osobistej kontroli i wyboru. Niezaspokojenie tych potrzeb musi również wpływać na samotność.

Samotność
Obraz: Unsplash

Oczywiście poczucia samotności nie można ograniczać do psychologii. Ponadto twierdzi się, że samotność stwarza większe ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, depresji, lęku i demencji.

Oczywiście, mówiąc o psychologicznych przyczynach samotności, nie można pominąć czynnika technicznego. Chociaż technologia jest narzędziem ułatwiającym ludziom komunikację między sobą, nawiązywanie kontaktów towarzyskich i wymianę informacji, nadużywanie technologii może powodować poczucie izolacji.

To uczucie, określone przez Oruç Arouba, „być sam na sam ze sobą”, staje się niestety procesem nierozerwalnym, wymagającym leczenia wpływem czynnika technologicznego. Właściwym sposobem, aby temu zapobiec, jest rozsądne korzystanie z technologii, spędzanie większej ilości czasu w realnym świecie, a jednocześnie akceptowanie i radzenie sobie z samotnością jako częścią ludzkiego życia w zdrowy sposób.

READ  Lis czy pies? Wydarzenie, które zaszokowało świat naukowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *