Naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie elastycznych paneli słonecznych, wykorzystując perowskit zwany „cudownym materiałem”.

Naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie elastycznych paneli słonecznych, wykorzystując perowskit zwany „cudownym materiałem”.

Lekkie panele słoneczne opracowane przez naukowców z Australii i Wielkiej Brytanii były w stanie przekształcić 11 procent energii słonecznej w energię elektryczną, dzięki czemu nadają się do użytku komercyjnego.

Ich elastyczność oznacza, że ​​można je stosować w miejscach, w których wcześniej nie było to możliwe, takich jak zakrzywione dachy, markizy i pojazdy.

Międzynarodowy zespół naukowców z University of Cambridge, Monash University, University of Sydney i University of New South Wales dokonał przełomu, wykorzystując nową technikę drukowania ogniw słonecznych na zginanych rolkach.

Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (CSIRO), australijska agencja rządowa kierująca projektem badawczym, stwierdziła, że ​​zarówno skala, jak i wydajność osiągnięta podczas testu sprawiły, że technologia ta „prawdziwie zmienia zasady gry” w sektorze energii odnawialnej.

„Ogniwa są drukowane techniką „z roli na rolę” podobną do drukowania gazet, co pozwala na ciągłą produkcję na dużą skalę” – podała firma w swoim oświadczeniu.

Dramatyczny wzrost wydajności toruje drogę do produkcji na dużą skalę komercyjnie opłacalnych perowskitowych ogniw słonecznych.

Perowskit jest powszechnie chwalony za zdolność do znacznego zwiększania wydajności paneli słonecznych, zapewniając teoretyczny zakres wynoszący 43 procent w połączeniu z krzemem w porównaniu z zaledwie 29 procentami w przypadku tradycyjnych krzemowych ogniw słonecznych (PV).

W listopadzie ubiegłego roku badacze w Chinach pobili rekord wydajności wytwarzania energii elektrycznej z paneli słonecznych przy użyciu tandemowych ogniw słonecznych krzemowo-perowskitowych, osiągając wydajność 33,9% w warunkach laboratoryjnych.

Odatv.com

READ  Śmierć Suryi będzie „epicka” – Lost Dog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *