Naukowcy badali ataki psów; Wynik był zaskakujący – gazeta YeniSöke

Badania naukowe pokazują, że psy wykazują bardziej agresywne zachowanie w odpowiedzi na rosnące temperatury, zawartość ozonu w powietrzu i promienie UV, na które są narażone, a ataki psów mogą nasilić się w miesiącach letnich.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku psy atakują miliony ludzi na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych (USA) każdego roku psy pogryzają 4,5 miliona ludzi. Chociaż dane dla krajów o niskim i średnim dochodzie są niejasne, według WHO od 76 do 94 procent wszystkich przypadków ugryzień przez zwierzęta pochodzi od psów. Szacuje się, że co roku na wściekliznę umiera 59 000 osób, a większość z tych zgonów jest spowodowana atakami wściekłych psów. Dzieci są grupą najbardziej narażoną na ataki psów.

Naukowcy z Harvard University School of Medicine i School of Public Health w USA przeprowadzili w 2023 roku badanie naukowe, w którym sprawdzano czynniki środowiskowe stojące za atakami psów.

Mając na celu określenie wpływu czynników środowiskowych, takich jak temperatura, zanieczyszczenie powietrza i narażenie na cząstki stałe, opady deszczu i promienie UV, na prawdopodobieństwo pogryzienia przez psa, naukowcy przeprowadzili badania w Dallas, Houston, Baltimore, Baton Rouge, Chicago, Louisville i Nowy Jork. . York i Los Angeles w latach 2009–2018. Przeanalizowali zapisy dotyczące ataków otrzymane od funkcjonariuszy zajmujących się kontrolą zwierząt w miastach.

Dane dotyczące dziennej gęstości drobnych cząstek stałych i 8-godzinnego narażenia na ozon dla tych miast uzyskano z systemu jakości powietrza Agencji Ochrony Środowiska (EPA), sieci klimatycznej amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej oraz dziennego światła UV z amerykańskiej Krajowej Służby Meteorologicznej. Wyodrębniono i przeanalizowano dane z centrum dziennych danych dotyczących temperatury i opadów Centrum Prognoz Klimatu.

W badaniu porównano dane dotyczące dni bez pogryzień przez psy i dni z atakami, a także ogólną analizę na przestrzeni lat, aby sprawdzić, czy istnieje długoterminowy trend. Dodatkowo opracowano różne modele uwzględniające święta i weekendy oddzielnie dla każdego miasta.

READ  Studenci Yusufa Koksenai Bilchema wzięli udział w Festiwalu Nauki i Sztuki! - Shahrivan | Wiadomości lotnicze | Wiadomości lotnicze

W wyniku 69 525 przypadków pogryzień przez psy, według tych wskaźników, naukowcy zauważyli, że liczba pogryzień przez psy wzrastała wraz ze wzrostem ekspozycji na ozon, temperaturę i promienie UV, a spadała w deszczowe dni. Badania pokazują, że na codzienne ukąszenia psów wpływa kilka zmiennych środowiskowych, w tym ozon, temperatura, opady i poziom promieniowania UV, ale nie drobne cząsteczki.

Naukowcy spekulują, że ozon, który wpływa na różne funkcje mózgu, może prowadzić do agresywnych zachowań poprzez wpływ na prążkowie, które koordynuje wiele aspektów funkcji poznawczych, w tym planowanie motoryczne i działanie, podejmowanie decyzji, motywację i postrzeganie nagród.

Ataki nasilają się w miesiącach letnich

W kolejnym artykule opublikowanym w 2023 roku przez naukowców z Wydziału Medycznego Erzurum Uniwersytetu Medycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Atatürka w Erzurum znalazły się wyniki badań dotyczących pór roku, w których wzrasta liczba pogryzień przez psy.

Badanie zatytułowane „Charakterystyka epidemiologiczna, sezonowość, trendy w zakresie urazów po ataku psów i ich związek z danymi meteorologicznymi” przeprowadzono na zgłoszeniach złożonych do służb ratunkowych w centrum miasta Erzurum w związku ze skargami dotyczącymi pogryzień przez psy w latach 2012–2019. W związku z tym w tych latach na oddział ratunkowy trafiło 1335 przypadków pogryzień przez psy. Średni wiek pacjentów wynosił 26 lat, a ukąszenia najczęściej występowały w grupie wiekowej 20-44 lata, przy czym 82,6% przypadków stanowiły urazy wymagające prostej interwencji medycznej.

Zgodnie z wynikami badania liczba przypadków rosła w marcu wraz ze wzrostem temperatur w regionie i osiągnęła dwa odrębne szczyty w czerwcu i sierpniu, podczas gdy najniższy wskaźnik przypadków odnotowano w grudniu.

Temperatury wymuszają impulsywne działania

Korespondent AA, członek Wydziału Medycyny Fizycznej i Rehabilitacji Uniwersytetu Harvarda, dr. Klaus Linnemann powiedział, że psy reagują na różne czynniki środowiskowe.

Linnmann wyjaśnił przyczynę tej sytuacji w następujących słowach:

„Eksperymenty przeprowadzone na gryzoniach pokazują, że narażenie na ozon bezpośrednio wpływa na dopaminę, czyli układ nagrody. Ponadto stres może prowadzić do poszukiwania krótkotrwałych nagród. Agresja może faktycznie wystąpić na kilka sposobów, to znaczy, że celem jest uzyskać to, czego pragniemy, poprzez agresywne zachowanie, które może mieć negatywne konsekwencje”. Czasami cieplejsza pogoda ogrzewa nas i psy”.

READ  Ludzki mózg może przechowywać 10 razy więcej informacji niż wcześniej sądzono – to przełomowe nowinki naukowe i technologiczne

Jak uchronić się przed atakiem psa?

Linneman powiedział, że wpływają one na aktywność mózgu: „Oczywiście nie wszystkie z nich są tak naprawdę głównymi wyznacznikami. Agresja jest tak naprawdę wyborem i właściciel psa ma w tym momencie obowiązki. Jednakże pewne czynniki środowiskowe mogą powodować, że psy przekraczają pewne granice. ” powiedział.

Odnosząc się do wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na agresywne zachowanie psów, Linman stwierdziła: „Nasze badania pokazują, że rosnące temperatury, zwłaszcza latem, mogą pogorszyć agresywne zachowanie psów”. powiedział.

Dr. Klaus Linnemann poruszył także kwestię tego, co zrobić, aby uniknąć ewentualnego ataku psa: „Zaufaj swojemu instynktowi i zachowuj dystans od psa, który wydaje się agresywny. Latem upewnij się, że Twój pies ma dostęp do cienia i wody. dzieci, jak rozumieć zachowanie psa.” powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *