Naukowcy badają grupy „specyficznych genów” odpowiedzialnych za choroby układu krążenia

Naukowcy z MERSİN rozpoczęli badania nad „specyficznymi genami” nad chorobami serca, które co roku powodują śmierć 17 milionów ludzi na świecie.

Uniwersytet Mersin (MEU) Wydział Lekarski, Katedra Biologii Medycznej, wykładowca prof. Dr. Zespół ekspertów w swoich dziedzinach, w tym kardiolodzy i kardiochirurdzy pod kierownictwem Serdala Arslana, przy wsparciu projektu TÜBİTAK rozpoczął badania nad genami powodującymi blok serca. Projekt pt. „Badanie poziomów ekspresji circRNA w blaszkach miażdżycowych u pacjentów z tętnicami wieńcowymi” będzie trwał 3 lata. W ramach projektu badana będzie nowa generacja klastrów genowych w próbkach tkanek pobranych od pacjentów z niedrożnością tętnicy wieńcowej podczas operacji bajpasów, a celem jest określenie związku tych genów z chorobą.

Informacji o projekcie udziela prof. Dr. Serdal Arslan powiedział: „Choroby układu krążenia są chorobą o najwyższym wskaźniku umieralności na świecie i kosztują w krajach europejskich około 210 milionów euro. Szacuje się, że co roku z powodu tej choroby umiera prawie 17 milionów ludzi. W tym badaniu naszym celem było zbadamy konkretne geny w naczyniach powodujących blok serca. Identyfikując te geny sprawcze, zidentyfikujemy konkretne cele leku. W ramach projektu nowa generacja klastrów genów zostanie zbadana w próbkach tkanek pobranych z zablokowanych tętnic podczas operacji bajpasów. Określeni zostaną pacjenci z okluzją tętnicy wieńcowej i związek tych genów z chorobą. Ten projekt dotyczy w szczególności chorób sercowo-naczyniowych. „Pomoże nam to opracować przyszłe strategie. „Ten projekt, który potrwa około 3 lata, kiedy ostatecznie zidentyfikujemy nasze geny docelowe, ma na celu opracowanie nowych programów ukierunkowanych na terapie genowe i opracowanie leków do leczenia chorób sercowo-naczyniowych” – powiedział.

„Śmiertelność z powodu raka prawie się podwoiła”

Profesor zauważył, że opracowane leczenie i medycyna przyczynią się zarówno do leczenia wielu ludzi, jak i gospodarki kraju. Dr. Arslan powiedział: „Chcemy sprawdzić, czy nasze badania mają potencjał w zakresie leków. Jeśli to zobaczymy, chcemy rozpocząć badania nad opracowywaniem leków na wczesnym etapie. To najdroższa choroba na świecie. Dotyka tak wielu ludzi, liczba osób umierających na raka jest mniej więcej dwukrotnie większa”. „To choroba o dużej śmiertelności. Jeśli uda nam się opracować w tym przypadku chociaż jeden lek, przyczynimy się do leczenia wielu osób, a także będziemy mieli potencjał, aby wnieść duży wkład w gospodarkę kraju” – powiedział. .

READ  10 najważniejszych wiadomości naukowych w 2023 r. – ostatnia rozmowa

Profesor dr. Arslan podziękował firmie TÜBİTAK za ich wkład i wsparcie w projekt.

Wszystkie wiadomości Mersin publikowane przez Agencję Anadolu i DHA są zawarte w tej sekcji, ponieważ pochodzą automatycznie z kanałów agencji, bez interwencji redakcyjnej ze strony redaktorów Haberturk.com. Prawnymi adresami wszystkich wiadomości w obszarze Mersin News są agencje reporterskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *