Najważniejsze osiągnięcia naukowe spodziewane w 2024 r

Rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji. Dziś żyjemy w epoce sztucznej inteligencji, w której miliony ludzi bezpośrednio korzystają z narzędzi zwiększających produktywność, takich jak Czat GPT, tworząc tekst, obrazy, filmy i nie tylko za pomocą prostych poleceń. Obecnie popularność tych narzędzi zmienia branżę technologiczną, czyniąc Open AI marką w branży i zachęcając Google, Meta i Microsoft do znacznych inwestycji w tę technologię.

Ogniwa słoneczne o wysokiej wydajności

Wykorzystanie energii słonecznej, która stała się kamieniem węgielnym światowych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, szybko rośnie na całym świecie, a ponieważ większość światła słonecznego docierającego obecnie do paneli słonecznych nie jest przekształcana w energię elektryczną, wydajność tych paneli można zwiększony. Dodając warstwę drobnych kryształków.

Okulary Apple „Vision Pro”.

Apple planuje wypuścić w tym roku swoje pierwsze okulary do rzeczywistości mieszanej – Vision Pro. Ekran okularów o wysokiej rozdzielczości jest najlepszy w swojej klasie. Czy mają oczekujące wnioski? Tego jeszcze nie wiemy, ale Apple jest w tej kwestii odważne.

Komputery o niezwykłych możliwościach obliczeniowych

Obecnie najszybsze superkomputery na świecie są w stanie wykonywać dużą liczbę operacji matematycznych (1 i osiemnaście zer). Pojawienie się nowych maszyn, które będą w stanie analizować dane z taką szybkością, umożliwi naukowcom przeprowadzanie złożonych symulacji klimatu, rozszczepienia jądrowego, przepływu turbulentnego i innych zjawisk.

Zaawansowane zabiegi

Pierwsze leczenie modyfikacją genetyczną. Naukowcy od lat pracują nad opracowaniem nowych metod leczenia opartych na technologii CRISPR. W ostatnich tygodniach 2023 r. nowy lek opracowany przez firmę Vertex uzyskał zgodę odpowiednich władz w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych ze względu na jego skuteczność w leczeniu śmiertelnej choroby anemii sierpowatokrwinkowej. Oczywiście to leczenie nie będzie ostatnim opracowanym.

Leki odchudzające

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za epidemię w związku ze znacznym wzrostem wskaźników otyłości na całym świecie. Leki takie jak „Monaro” i „Vecovi” należą do najpotężniejszych leków stosowanych obecnie przez lekarzy i pacjentów w leczeniu tej choroby. Dowody naukowe wskazują, że leki te chronią przed zawałami serca i udarami mózgu.

READ  Naukowcy opracowali pięciopalczastego robota do wczesnego wykrywania raka piersi

Geotermia i mikrochipy

Ulepszone systemy geotermalne. Rafinacja energii geotermalnej charakteryzuje się ciągłą obfitością i nieograniczonymi możliwościami, jednak wyzwania inżynieryjne uniemożliwiają jej osiągnięcie maksymalnych korzyści. Jednak nowoczesne techniki wierceń mogą sięgać głębiej i do miejsc, do których nie możemy jeszcze dotrzeć, i uwalniać więcej ciepła Ziemi w celu wytworzenia czystej energii.

Mikrochipy

Zmniejszanie rozmiarów jednostek tranzystorowych, trend, który napędzał postęp informatyki przez ostatnie dziesięciolecia, staje się coraz trudniejszy, a inżynierowie muszą znaleźć nowe sposoby na przyspieszenie pracy komputerów i zwiększenie ich wydajności. Wyłania się zatem rola mikrochipów, czyli małych, wyspecjalizowanych chipów, które są ze sobą połączone w celu wykonywania wszystkich funkcji tradycyjnych chipów i nie tylko.

Rury cieplne

Pompy ciepła to urządzenia elektryczne, które ogrzewają i chłodzą budynki, a ich powszechne zastosowanie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Sprzedaż tych urządzeń wzrosła na całym świecie, po raz pierwszy przewyższając sprzedaż grzejników gazowych w Stanach Zjednoczonych. Należy zauważyć, że nowe rodzaje operacji w wysokiej temperaturze trwale uchronią przemysł przed emisją dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *