Motyl, który przeleciał 4000 kilometrów przez ocean, zadziwił naukowców

Motyl, który przeleciał około 4200 kilometrów przez Ocean Atlantycki, zadziwił naukowców. Powiedział, że motyle potrafią latać nawet na 7 tysięcy kilometrów.

Naukowcy wskazali, że motyl ciernisty, znany również jako Vanessa cardui, mógł latać bez przerwy przez 5–8 dni ze względu na sprzyjające warunki wiatrowe.

Gerard Talavera z Instytutu Botanicznego w Barcelonie powiedział, że ten gatunek motyla, który nie jest powszechnie spotykany w Ameryce Południowej, został zauważony w Gujanie Francuskiej w 2013 roku.

Nowe badanie z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Ottawie w Kanadzie i Uniwersytetu Harvarda w USA ustaliło, że motyle te najprawdopodobniej rozpoczęły swoją podróż w Afryce Zachodniej.

Eric Toro-Delgado, jeden z autorów tego badania, tak powiedział na temat podróży motyli:

Motyle mogły ukończyć ten lot, stosując strategię aktywnego lotu i szybowania, która zużywa dużo energii. Szacujemy, że bez wiatru motyle mogą przelecieć nawet 780 kilometrów, zużywając cały swój tłuszcz.

Badanie, opublikowane 25 czerwca w recenzowanym czasopiśmie Nature, również rzuca światło na pochodzenie motyla.

Naukowcy przeanalizowali izotopy wodoru i strontu w skrzydłach motyli. Dzięki temu naukowcy uzyskali wirtualny „odcisk palca” obszarów, w których urodziły się motyle. Badania wskazują, że motyle mogły urodzić się we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii lub Portugalii.

Biorąc pod uwagę tę możliwość, naukowcy wskazali, że motyle te mogą w swojej podróży z Europy Zachodniej do Afryki, a stamtąd do Ameryki Południowej, pokonać nawet 7 tysięcy kilometrów.

Independent Turk, New Atlas, Science Daily

READ  Naukowcy odkryli zaskakujący wpływ zbyt dużej ilości YouTube na samotność i zdrowie psychiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *